Saját testemen tapasztaltam, hogy milyen 24 órás EKG-t és vérnyomásmérőt viselni. Hát, nem a legdiszkrétebbek ezek a felszerelések és akkor még finoman fogalmaztam.
Tappancsok, övek, készülékek, karpántok és hatalmas vezetékek – nem könnyű felöltözni, feltűnés nélkül végigmenni az utcán, de fürdeni sem. Persze egy napot ki lehet bírni. De mi van akkor, ha valakinek folyamatos ellenőrzésre van szüksége?
Ilyenkor jelenthetnek egyszerű és kényelmes megoldást a Las Vegas-i CES-en (az innovatív szórakoztató és fogyasztói elektronikai eszközök legnagyobb éves kiállításán) bemutatott óraként hordható eszközök.
Megfizethető EKG-óra
Az Apple Watch már képes EKG-t készíteni, azonban az európai engedélyek hiányában egyelőre még csak az amerikai felhasználók számára aktiválható ez a funkció.
Ráadásul az almás óra nagyjából 150 ezer forintba kerül és kell hozzá egy iPhone is.
A Withings Move ECG-je viszont adroidos telefonokkal is működik, az ára jóval kedvezőbb: 129 euró, azaz nagyjából 42 ezer forint lesz, de a legjobb tulajdonsága azt, hogy egy teljes évig használható lesz külön töltés nélkül. Viszont emiatt nem lesz elektronikus kijelzője, mutatók jelzik az időt, illetve a megtett lépések számát is.
Az EKG-mérő három elektródát használ, kettő a hátlapon van és a használó bőréhez és, egy pedig a számlapon, amit két ujjal kell megérinteni. 20 másodperc után az okostelefon mutatja a mérés eredményét, jelzi, ha szívritmuszavart vagy pitvarfibrillációt érzékel, és azt is, ha orvosi vizsgálatot tart szükségesnek.
Sőt, az eredményeket rögtön küldhetjük is pdf-ben az orvosnak.
50 méterig vízálló, a lépésszámláló mellett a futás, kerékpározás, úszás és lépcsőzés mennyiségét is lehet mérni vele. 2019 második negyedévétől lesz kapható.
Drágább, de vérnyomást is mérő óra
Az Omron HeartGuide-jára már nem lehet mondani, hogy olcsó, ennek ára az Apple Watch 4-ével vetekszik, viszont speciális kialakításának köszönhetően vérnyomást is tud mérni.
Az órának kettős pántja van, a belső a mérés idejére felfúvódik, így biztosítja a nyomást a méréshez. Napi 8 méréssel számolva hetente kétszer-háromszor kell feltölteni. A belső memóriájában 100-100 mérést tud tárolni, de az adatokat továbbküldi okostelefonra is.
Természetesen ebből sem hagyták ki az aktivitás- és alvásminőségmérőket.
Forrás: Omron Healthcare, Withings