Ha Csányi Sándorra hallgatsz, szabadulsz a készpénztől - nyomós érveket sorolt fel a leköszönő OTP-vezér
Csányi Sándor szerint bár természetes, hogy egy ország hivatalos fizetőeszközét – így a bankjegyeket is – kötelező elfogadni, ez a gyakorlat nem szolgálja sem a gazdaság fejlődését, sem az ügyfelek kényelmét, biztonságát vagy az adóbeszedés hatékonyságát. Úgy véli,
a készpénzhasználat idővel magától visszaszorul majd, ahogy a fiatalabb generációk egyre inkább elutasítják a fizikai pénzt
és a digitális megoldásokat részesítik előnyben.
A jelenlegi, jelentős mértékű készpénzállományt a gazdaságban nem tartja hosszú távon növekedő tendenciának, még akkor sem, ha politikai döntések újra előtérbe hozzák azt – mondta el az Azénpénzemnek.

Az olyan intézkedéseket, mint az ATM-telepítési kötelezettség minden településre, az OTP szemszögéből nem látja tragikusnak, ugyanakkor felhívta a figyelmet: az ilyen szabályozásoknál figyelembe kell venni az egyes bankok meglévő infrastruktúráját. Az OTP például jelenleg 1900 ATM-et üzemeltet, míg a második legnagyobb bank csupán ennek a felét.
Az elmúlt években a digitális fizetési lehetőségek – különösen a pandémia idején – dinamikusan terjedtek Magyarországon.
A bankkártyás, mobilos és azonnali átutalásos megoldások háttérbe szorították a készpénzt, különösen a fiatalabb generációk körében. Ennek ellenére a hazai gazdaságban még mindig meghatározó a készpénz szerepe: 2024 elején a forgalomban lévő készpénzállomány meghaladta a 8600 milliárd forintot, ami rekordközeli érték.
A kormány a közelmúltban több lépést is tett a készpénzhasználat intenzitásának növelése érdekében – például napirendre került egy, minden településre kiterjedő ATM-telepítési kötelezettség is, amellyel épp a készpénzes hozzáférést akarják biztosítani vidéken is. A döntés célja, hogy azokban a kistelepülésekben is elérhető legyen készpénzfelvétel, ahol sem bankfiók, sem ATM nincs jelenleg – ez azonban jelentős költséget és infrastrukturális kihívást jelent a pénzintézetek számára.