123 ezer bolt, 50 ezer vendéglátóhely bújik meg a statisztikában, ezt a kört pedig bővítik azok a további szolgáltatók, ahol kötelező az online kassza és ezzel együtt az elektronikus fizetési lehetőség a vásárlók részére – a leggyakoribb a POS, a szolgáltatók elsöprő többsége ezt használja. Az MNB adatai szerint az év derekán 149 ezer szolgáltatónál volt bankkártya elfogadóhely, míg 2020 végén még csak 123 ezer szolgáltatóhelyen. Noha szemmel látható a gyarapodás, lehet még némi elmaradás a szolgáltatóhelyek statisztikájával összevetve.
A készpénzt részesítjük előnyben
Két dolgot tehetünk a bankkártyánkkal: fizetünk vele vagy készpénzt veszünk fel a bankautomatánál. A Blokkk.com szerint manapság több pénzt veszünk fel bankkártyánkkal, mint amennyit fizetünk vele helyben a különféle szolgáltatóknál. A járvány kétségkívül dobott a biztonságosnak hitt bankkártyás fizetéseken, a háztartások fogyasztási kiadásaihoz mérve negyedéről közel 30%-ra kúszott fel a kártyás fizetések aránya, azért még mindig a kápé az úr a kasszánál.
Azért érdemes megjegyezni, hogy a havi kétszer 150 ezres ingyenes pénzfelvételen kívül fizetni kell, ha készpénzt vennénk le a számláról, míg vásárlásnál annyiba kerül a kártyás is, mint a készpénzes.
A portál megjegyzi: a kereskedők elfogadóhelyi jutalékot fizetnek a terminált kezelő banknak, amin a pénzintézetek és a kártyakibocsájtók osztozkodnak (ezért is ódzkodtak egyesek a POS telepítéstől). Ez persze már része a kereskedő, szolgáltató költségeinek, mint bármi más kiadás, tehát a végén mindent a vásárló fizet meg, akárhogyan is fizet.