A válaszadók 28 százaléka nyilatkozott úgy, hogy mindig készpénzt használ, 66 százalék csak akkor, ha muszáj, és 6 százalék már kizárólag bankkártyával fizet – derült ki a napi.hu megbízására készített reprezentatív felméréséből. A készpénzes fizetést az alacsonyabb iskolai végzettségű, kisebb települések lakói részesítik előnyben.
Míg a tízforintos érmére a magyarok 67 százaléka szerint szükség van, az ötösöket mindösszesen a lakosság 38 százaléka tartja indokoltnak a készpénzforgalomban. A vásárlók közel 40 százaléka már el sem veszi az ötforintost visszajáróként a boltban, a tízesek után viszont még a 90 százalék odanyúl. Ugyanakkor mindkét érme esetén nagyjából az emberek negyedére igaz, hogy anyagi megfontolásból nem hagyhatja a boltban az összeget visszajáróként.
Az, hogy ki milyen bőkezűen kerekít a kasszánál, szintén összefügg az iskolai végzettséggel, illetve a jövedelemmel: míg leginkább a nyugdíjasok azok, akiknek ragaszkodnak a tízforintosokhoz, és körükben jóval kevesebben vannak, akiknek nincs szüksége visszajáróra, a felsőfokú végzettséggel rendelkezők könnyebben lemondanak a pénztárnál a tízesekről.
Mindazonáltal egyelőre nincs szó arról, hogy kivonják a forgalomból a tízeseket vagy az ötösöket, a jegybank szerint mindkét érmére szükség van, mert a lakosság többsége használja őket, és az ötforintos kerekítés megszüntetésétől pedig idegenkedünk. 2020 végén egyébkén 701 millió darab 5 forintos, 430 millió darab 10 forintos volt, 384,6 darab húszforintos, 209,2 darab ötvenes és 214,5 darab százforintos volt forgalomban. Az ötforintosok összértéke 3,5 milliárd, a kétszázasokból viszont már ennek többszörösét, 34,2 milliárd forintot lehetne összegyűjteni.