A Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezetének (KASZ) felkérésére tavaly ősszel készült online felmérés kérdéseire 1133 dolgozó válaszolt: háromnegyedük a négy nagy kiskereskedelmi áruházlánc – Auchan, Penny, Spar, Tesco – valamelyikében dolgozik – írja a Népszava.
A válaszokból kiderül: a dolgozók negyede nem tud mindennap húst tenni az asztalra, 40 százalékuk számára elérhetetlen a zöldség-gyümölcs napi fogyasztása, 54 százalékuk nem tudja idejében lecserélni a családtagok viseltes ruhaneműit, 45 százalékuknál nincs a családban minden évszakra 2 pár cipője a családtagoknak, így ha a lábbelivel netán történik valami, nincs miben munkába vagy iskolába menni – ismertette az eredményeket a lap.
Pihenésre sem futja
A saját autó 42, a megfelelő méretű és beosztású ingatlan 58 százalékuk számára elérhetetlen, de a lakás megfelelő kifűtése vagy a rezsi időben történő befizetése is egyaránt negyedüknek okoz gondot. A kereskedelemben dolgozók 70 százaléka nem tud elmenni belföldre egy évben egy hétre nyaralni, külföldre pedig még kisebb arányban, csupán 11 százalékuk jut el.
A felmérés eredménye arra is rávilágít, hogy a nagy munkaterhelésnek és fertőzésveszélynek kitett kereskedelemi dolgozók háromnegyede nem engedheti meg magának, hogy egy kisebb betegség esetén táppénzre menjen. Ötödük még a gyógyszereit sem tudja megvenni, csaknem felük nem tud vitaminokat, gyógyhatású készítményeket vásárolni.
Karsai Zoltánt, a KASZ elnöke elmondta: a felmérés eredménye egyes vezetőket egészen megdöbbentett.
A kereskedelemben dolgozók fizetése a hivatalos KSH statisztikák szerint is elmarad az átlagbértől: tavaly októberben például a nemzetgazdasági nettó átlagkereset 264 ezer, a kereskedelemben pedig 248 ezer forint volt a KSH szerint. A KASZ megbízásából készült felmérésre válaszolók viszont mindössze nettó 198 ezer forintos jövedelemről számoltak be.
Nincsenek jó bőrben
A felmérés szerint a kereskedelmi dolgozók harmada valamilyen krónikus betegséggel küzd, ötödük rossznak vagy nagyon rossznak ítéli meg egészségi állapotát.
A mentális helyzetük még rosszabb: kétharmaduk állandóan, vagy gyakran fáradt, kimerült. Minden második dolgozó állandóan, vagy gyakran ideges, feszült. Az állandó, illetve gyakori fásultság, egykedvűség szintén a dolgozók felét jellemzi. Az állandó idegesség, feszültség a vezető beosztású fizikai dolgozók körében még gyakoribb, 63 százalékuk küzd ezzel – írja a Népszava.
Mindezek fényében nem meglepő, hogy a kereskedelmi dolgozók csaknem harmada az alacsony fizetés, a munkakörülmények okozta stressz és a vezetők felől érzékelt rossz bánásmód miatt
munkahelyváltást tervez a közeljövőben.