Az étkezési búza ára februárra egy év alatt 51 százalékkal, tonnánként 106 600 ezer forintra emelkedett, a takarmánybúzáé 45 százalékkal 99 400 forintra, a takarmánykukorica tonnája 34 százalékos drágulást követően 93 200 forintba került – írja az Agrárközgazdasági Intézet összefoglalója alapján a napi.hu. A búza ára már januárban 40 százalékos emelkedést mutatott, ez pedig a pékségek árcéduláin is megjelent. A malomipar nem bírná ki az árszint újabb ugrását, így további áremelkedések esetén limitálhatják a lisztkiszállítást.
Nem véletlen, hogy a magyar kormány március elején megtiltotta a gabona kivitelét. Az orosz és ukrán búza teszi ki a világ termelésének 30 százalékát – olvasható a portál egy korábbi cikkében. Ez a két ország gondoskodik a Közel-Keleti és Észak-Afrika ellátásáról is, ahol a búza abszolút hiánycikk. Amennyiben ide nem érkezik búza a háborúban közvetlenül érintett térségekből, az arab felvásárlók Európa felé fordulnak majd, ami ami tovább növelheti a piaci nyomást és az árakat.
Azt, hogy a drágulásnak hol a vége, senki sem tudja megmondani,
hasonló helyzet eddig még nem volt, minden a háború kimenetelétől függ
– véli Lakatos Zoltán, a Gabonafeldolgozók, Takarmánygyártók és Kereskedők Szövetségének alelnöke. A legrosszabb forgatókönyv szerint újabb 40 százalékos lisztáremeléssel kell számolni.
De már most ott tartunk, hogy 2019-hez képest a kenyér és a péksütemények ára 100 százalékos növekedést mutat, ami a magyar történelemben példa nélküli – hívta fel a figyelmet Raskó György agrárközgazdász. Ezzel a hazai árszintben már mostanra akkora ugrás következett be – elértük az osztrák árakat – amit korábban a legtöbben elképzelhetetlennek tartottak.