Bizonyos fűszerekért rendkívül magas összeget kell kifizetnünk. Aki próbált már a boltban eredeti vaníliát beszerezni, az valószínű ledöbbent, amikor meglátta az árát. De hasonlóan magas összeget kell fizetni, a Magyarországon egykor igen népszerű sáfrányért is. A kardamom kilonkénti ára is több tízezer forint felett van, de az sem ritka, hogy 100 ezer forintot felett van ez a szám. De mégis mitől ilyen drága ez a fűszer? Ennek járt utána az Insider.
Kézzel szüretelnek minden egyes szemet
A kardamom a “fűszerek királynőjeként” is számon van tartva. Hüvelyes termésében több fekete mag is található. Ezek adják a kardamom egyedülálló citrusos, édeskés ízét és aromáját. Viszont nem lehet akárhol termeszteni, mert a hideget és a fagyokat nem kedveli. India déli részén például tökéletesen helyszín.
Az ültetést követően 3 évet kell várni, mire a növény először elkezd teremni. A munkások az apró bogyókat júliustól kezdve következő év februárig folyamatosan gyűjtik. Ennek egyik oka, hogy nem lehet minden háromrekeszű toktermést egyszerre betakarítani. A munkások hosszú évek alatt tanulják meg, melyik termés van szüretelhető állapotban és melyiket kell még érni hagyni. Ebből következik az is, hogy nem lehet a betakarítást géppel elvégezni, hanem
minden egyes szemet kézzel kell betakarítani.
Minden növényről átlagosan 10 termést lehet egyszerre begyűjteni, ami egyáltalán nem számít soknak. Nagyjából másfél teáskanálnyi mennyiségnek felel meg.
Csak a termés hatodát viszik piacra
A szüretet követően elkezdődik a termések szárítása, ami nagyjából 18 órát vesz igénybe. A szárítást minél hamarabb el kell kezdeni, hogy aromájából ne veszítsen semmit. A csomagolás idejére a betakarított 6 kilogramm nyers bogyóból mindössze 1 kilogramm zöld kardamom marad, mivel azokat egy szűrő segítségével is ellenőrzik. Ha kicsi a hüvely, akkor az értéktelen és nem piacképes.
A boltban végül három féle formában találkozhatunk vele. Hüvelyesként, egész fekete magokkal, vagy őrölt magokkal.