Karácsonyi ajándékötletek zenebolondoknak: soundbarok, hangprojektorok, hifik
Még mindig jó választás lehet a hifi
A klasszikus, sztereó zenehallgatást a mai negyvenes korosztály és az idősebbek még jól ismerik, de a mai hatalmas választék nekik is zavarbaejtő lehet – mondjta Novothny Ákos akusztikai mérnök.
Az egyszerűbb, olcsóbb, úgynevezett mini-hifi rendszerektől indulva a határ a csillagos ég, több millió forintot is el lehet költeni ezekre az eszközökre. Ennek a megoldásnak a legfontosabb előnye más termékekhez képest az, hogy ha megfelelően van telepítve/elhelyezve, illetve jó minőségű komponensekből áll a hifirendszerünk, akkor ez biztosítja a legjobb hangminőséget.
Hátránya a fix elhelyezés, illetve azt is figyelembe kell venni, hogy a jó hangminőséghez nem csak a megfelelő technikai eszközök, de jó akusztikai környezet is szükséges – magyarázza a szakértő.
Találhatunk jót 200 ezer alatt
A komponensek, lehetőségek és variációk száma közelít a végtelenhez, de egy modern, közepes árfekvésű szettet akár már 200 ezer forint alatti áron is be tudunk szerezni.
Opcionálisan CD lejátszót vagy analóg lemezjátszót is csatlakoztathatunk a rendszerhez, ha nem online vagy file-alapú (mp3, flac stb.) tartalmat szeretnénk lejátszani.
Surround hatás filmekhez, játékokhoz
Itt érdemes még megemlíteni a többcsatornás házimozirendszereket, amelyeket gyakorlatilag ugyanazok az előnyök és hátrányok jellemeznek, mint az előző kategóriát, azzal a kivétellel, hogy nem csak két hangfalat kell elhelyezni a szobában.
Viszont a sokcsatornás, surround hanghatás a zenehallgatás mellett filmnézéshez és játékokhoz is kiváló.
És egy másik opció, olcsóbb árkategóriában:
Wireless hangszórók, soundbarok, hangprojektorok
A technológia ma már lehetővé teszi, hogy a hangsugárzók viszonylag kis helyen, relatíve jó minőségben meg tudjanak szólalni. A szakértők szerint jó példák erre a különböző hangprojektorok, soundbarok illetve a még kisebb méretű wireless hangsugárzók.
Legfőbb előnyük, hogy kis helyen elférnek vagy hordozható kivitelűek. Néha egészen meglepő hangminőségre is képesek, de nem érhetik utol a közepes vagy jobb minőségű hifi rendszereket.
Manapság a bluethooth-os hangszórók számítanak a belépő kategóriának, ha nem fejhallgatóval szeretnénk zenét hallgatni – tudtuk meg Császár László akusztikai mérnöktől. Ezeknek az eszközöknek két fő verziója létezik, az egyik, amit otthoni zenehallgatásra terveztek, illetve vannak hordozható, strapabíróbb kialakítású, víz- és porálló bluetooth-os hangszórók is.
Az otthoni darabokból is elég sok terméknek van már beépített akkumulátora, így a lakásban bárhová magunkkal vihetjük őket, ami nagyon praktikussá teszi ezeket a hangszórókat.
Fontos hangsúlyozni azonban, hogy nem arra találták ki őket, hogy leüljünk melléjük, és az elejétől a végéig meghallgassunk egy Pink Floyd-albumot – mondja a szakértő arról, hogy habár hangerőben általában jól teljesítenek az ilyen hangszórók, inkább háttérzene szolgáltatására alkalmasak.
Egy buliba vagy kerti sütögetéshez például kiválóak, de a jó mély hangzás kialakításukból adódóan hiányzik belőlük. Mivel a hangszórók pár centire vannak egymástól, a sztereóélményt sem tudják biztosítani.
A soundbarok és hangprojektorok szintén kis helyen elférnek, könnyű őket elhelyezni mondjuk a TV alatt vagy felett, ráadásul igény szerint bővíthetőek is a még jobb minőség és hanghatások érdekében.