A karácsony a béke, a szeretet, a meghittség ünnepe. Sokaknak ez az év legszebb időszaka, amikor összejön a család, amikor kicsit minden és mindenki elcsendesedik, amikor – ha csak pár napra is – szertefoszlanak az ellentétek. És természetesen a karácsony a sütés-főzés, a vendégvárás és az ajándékozás időszaka is, ami minden évben sok fejtörést és aggodalmat okoz: mi legyen a menü, hány családtagot kell kiszolgálni és mi kerüljön a fa alá? Azonban, a mostani gazdasági helyzetre való tekintettel, talán sosem volt még ennyire nehéz ezekre a kérdésekre választ adni, hiszen mindenki ott spórol, ahol csak tud. Ebben próbálunk meg most mi is segíteni egy-két egyszerű, pénztárcabarát ötlettel!
Karácsonyi ajándék – Nem biztos, hogy az a jó, ami drága is
Az ajándékozás a karácsony egyik legszebb, de legstresszesebb momentumai közé is tartozik, hiszen természetesen az a célunk, hogy az, akinek vásárolunk, maradéktalanul boldog legyen, de közben a pénztárcánk se legyen üres az ajándékozás végére. Sokan azt gondolják, a fogyasztói társadalom káros következményeként, hogy csak az lehet jó, ami egyben drága is – de szerencsére ez egyáltalán nincs így.
Az ajándékvásárlás során érdemes az egyre népszerűbb second hand üzleteket vagy akár a garázsvásárokat is körbejárni, ahol az eredeti árak töredékéért kaphatjuk meg a vágyott termékeket.
Sok esetben ugyanolyan jó minőségű és ajándéknak teljesen megfelelő állapotban találhatjuk meg a kiválasztott dolgot egy használtruha vagy bármilyen más, használt termékeket árusító boltban, mint egy márkaboltban. Emellett egyre többen, kisebb-nagyobb baráti társaságok döntenek úgy, hogy „bedobják a közösbe” a saját, már nem használt dolgaikat és egymás között rendeznek „vásárt”. Ezzel nem csak támogatjuk a fenntarthatóságot, de azt is elkerülhetjük, hogy az ünnepek végére sírva fakadjunk a bankszámlánk egyenlegét látva.
Hasonlóan pénztárcakímélő megoldás lehet az is, hogy ha magunk készítünk el egy-egy ajándékot. Ha tudjuk, hogy mi az, amivel szeretnénk meglepni a másikat és úgy ítéljük meg, hogy házilag is elkészíthető, megéri a befektetett időt és energiát, hiszen nem csupán jobban jövünk anyagilag a végén, de így biztosan egyedi és szívhez szóló lesz az elkészített ajándék.
Az interneten megszámlálhatatlanul sok Csináld magad! (DIY) ötlet, videó és beszélgetős fórum található, ahonnan bármikor nyerhetünk egy kis inspirációt.
Black Friday: figyeljünk az árakra
Az immár hazánkban is egyre népszerűbb Black Friday jó megoldás lehet azoknak, akik ragaszkodnak hozzá, hogy eredeti, vadonatúj ajándékot adjanak a szeretteiknek. 2022-ben november 25-re esik a fekete péntek, amikor a legnagyobb üzletláncok is elképesztő – vagy legalábbis annak tűnő – akciókkal várják a vásárlókat. Sok bolt azonban nem csak ezen az egy, kitüntetett napon csökkenti a termékek árát, gyakran a Black Friday-t megelőző egy, vagy akár több hét is az akciókról szól.
Érdemes résen lenni, figyelni az árakat, ugyanis nem ritka, hogy egy-egy üzletben az árzuhanást megelőzően egyszerűen megemelik az árakat, hogy aztán újra csökkentsék azt
– így pedig végső soron semmivel sem költünk kevesebbet a vásárlás során.
Tudatos vásárlás, tervezés, költségkeret
Talán itt jön az a tényező, ami sokkal egyszerűbbé, pénztárcabaráttá és stresszmentessé teheti az ajándékozást: az előrelátás, a tudatos vásárlás. Az első és legfontosabb lépés az, hogy előre meghatározzuk a saját anyagi kereteinket és azokat lehetőleg semmilyen esetbe se lépjük át. Nem ismeretlen a decemberben megugró áruhitelek, személyi kölcsönök száma sem, de ezeket a döntéseket érdemes nagyon alaposan megfontolni, hiszen
ha ajándékvásárlásra veszünk fel hitelt vagy kölcsönt, akkor alapvetően egy olyan dolog miatt vállalunk tartozást, ami önmagában nem termel bevételt.
Ha megvan a keret, érdemes készíteni egy kiadási naplót – és nem, egyáltalán nem ciki kockás papíron, vagy akár egy erre kitalált applikáción keresztül nyomon követni, hogy forintra pontosan mire mennyit költünk. Ha ez elmarad, könnyen azon kaphatjuk magunkat, hogy a sok apró, nem várt kiadás, az “ez még belefér” és a “bűn lett volna otthagyni” között mínuszba verjük magunkat – és még csak az ajándékoknál tartunk, de máris túlköltekeztünk. Ha az elején kőbe véssük, hogy mennyi pénzt tudunk áldozni a karácsonyra és ezt mindvégig nyomon követjük, elkerülhetjük a “hét szűk esztendőt” az ünnepek után.
Újrahasznosított, saját kezűleg készített dekoráció
A karácsonyi dekorációk megvásárlását sem lehet elég korán elkezdeni, aminek ékes bizonyítéka az, hogy az IKEA is már októberben piacra dobta az idei ünnepi kollekcióját, de szinte az összes üzletben hetek óta jelen vannak a karácsonyi kiegészítők. A sok csillogó, szebbnél szebb dekorációt látva könnyű elcsábulni, de a legtöbbször szinte biztos, hogy nincs valódi szükségünk a tizenkettedik ablakban táncoló rénszarvasra. Ha spórolni szeretnénk, egyszerűen vegyük elő a tavalyi díszeket, égősorokat és használjuk őket idén is – vagy készítsünk mi magunk újabbakat! Egy hosszabb séta során a természetben kismillió olyan dolgot találhatunk, amit később a lakásunk díszítésére használhatunk: fenyőágak, tobozok, fagyöngy, csipkebogyó, egyszóval minden, amiket – miután lefújták őket arany- vagy ezüstszínű sprével – a boltok polcain is megtalálunk.
A tökéletes karácsonyi menü
A vendégvárásban az ajándékozás mellett természetesen a sütés-főzés az, ami a legtöbb energiát, időt és persze idegsejtet felemészti, valamint az, ami képes indokolatlanul megterhelni a pénztárcánkat is. Hasonlóan az összes ünnepi teendőhöz, itt is rendkívül fontos a tervezés, az előrelátás, amivel mindez jelentős részben kiküszöbölhető. Jó esetben azt előre tudjuk, hogy mennyi vendég érkezik majd és nagyjából azt is lehet sejteni, hogy jellemzően kinek mekkora az étvágya. Nem érdemes négy-öt különböző fogással és két desszerttel lenyűgözni egy háromfős baráti társaságot – akik valószínűleg egyébként sem elsősorban az étel miatt jönnek hozzánk. Más a helyzet persze egy nagycsaládi összejövetelen, ahol akár olyan rokonok is megjelenhetnek, akiket hónapok óta nem láttunk. Ezekben az esetekben fontos egyeztetni a vendégekkel, hiszen valószínűleg ők is készülnek valamilyen finomsággal, így ha például tudjuk, hogy többen is hoznak édességet, a desszertet máris lehúzhatjuk az elkészítendő ételek listájáról.
Emellett hasznos lehet megtudni azt, hogy szenved-e bárki ételallergiában, vagy esetleg van olyan, amit kifejezetten nem szeret, ezzel megelőzve azt, hogy olyan étel kerüljön az asztalra, ami aztán sosem fogy el.
Dobjuk össze, amink van!
Az élelmiszerpazarlás egyébként is komoly probléma hazánkban, hiszen évente fejenként közel hatvanöt kiló el nem fogyasztott étel és alapanyag kerül a kukába és ez természetesen a karácsonyi időszakban fokozottan jelen van. Az ünnepi menü elkészítése során is érdemes lehet igénybe venni a családi és közösségi kapcsolatokat –
akár úgy, hogy megbeszéljük azt, hogy ki milyen alapanyaggal, egyéb segítséggel tud beszállni a menüsor elkészítésébe és közösen megalkotni azt.
Hiszen, végső soron a karácsony – annak ellenére, hogy sokan hajlamosak vagyunk ezt hinni – nem a másoknak való megfelelésről, a csillogásról és arról szól, hogy minél jobb képet fessünk magunkról az ismerőseink előtt. A közösen megélt pillanatok, az egymás felé fordulás, a meghitt és örömteli beszélgetések időszaka ez – és az idő múlásával is csak ezekre fogunk majd emlékezni, nem pedig az ajándékok árcéduláira vagy a sült kacsamáj mellé felszolgált párolt káposzta ízére.