Olyan könyveket hoztunk, amikben a receptek hozzávalói a legtöbb boltban, piacon könnyedén beszerezhetőek, az ételeket pedig bárki elkészítheti, nem kell hozzá profi főzőtudás. Azokra is gondoltunk, akik életmódváltást terveznek, vagy már javában elkezdték, és ötletes, ízletes diétás fogásokat keresnek. Remek ajándéktipp is szerepel ajánlónkban a szülőknek, akiknek nincs idejük külön-külön a gyermeknek, felnőtteknek főzni.
GastroHobbi könyvcsomag
Első rész
Puha borításának köszönhetően remekül forgatható a konyhapulton is, ha főzés közben többször is rápillantanánk a pontos receptre. Sőt, egy ingyenes telefonos applikáció, a LivePrint segítségével videón is megnézhetjük az ételek elkészítési módját. Kipróbáltuk, nálunk kezdetben döcögősen indult az alkalmazás, de pár perc után már magára talált: a könyvben a kiválasztott receptnél a kép felé tartottuk az okostelefont, és már el is indult a videó. Szóval ezt a pluszt egyenesen imádni fogják azok, akiknek a receptleírásnál több segítségre van szükségük.
Csonka Enikő és Varga Gergő receptgyűjteménye valóban a hétköznapokra szól, gyorsan elkészíthető ajánlatokkal. Isteni reggeliket – például nagy kedvencünket, a rakott bundás kenyeret -, előételeket, leveseket – zöldborsóleves ropogós baconnel, hogy megint csak a favoritunkat említsük -, főételeket – a parmezános csirkemell burgonyaágyon sütve is kihagyhatatlan, salátákat, édességeket és szendvicseket, sós falatokat találhattok benne. A könnyedén elkészíthető receptek plusz tippeket is tartalmaznak, amikkel variálhatjuk az alapokat. Jó ötletnek tartjuk azt is, hogy egy-egy recept előtt rövid, személyes történetek szolgálnak bevezetőként, hangolódásként. Kevesen tudják, de a közkedvelt receptek gluténmentesek, így még szélesebb körnek szóló könyv lett: ki-ki úgy használhatja, ahogy táplálkozik. Ki gluténnal, ki anélkül, mindenki örömét lelheti benne.
Második rész
Az előző gyűjteményhez hasonlóan ebben a könyvben is olyan receptek szerepelnek, amik minden ízlésnek kedveznek, könnyen beszerezhető alapanyagokból készülnek. Ahogy a szerzőpáros a bevezetőben fogalmaz, valóban olyan ételeket gyűjtöttek össze, amiket újra és újra el akarunk majd készíteni. Nemcsak azért, mert finomak, hanem azért is, mert nem kell miattuk órákat a konyhában állni. Száz százalékban kipróbált, többször lefőzött receptek kerültek a könyvbe, és 32 recept mellé áll rendelkezésünkre a videós segítség. Ízelítőként: reggelire ajánlanak például almás palacsintametéltet, görög olívás veknit, a levesek között találjuk a csirkeleves grízgaluskával, vagy a régies meggyleves receptjét, a főételek között a legkirályibb csülöktől kezdve a ropogós csirkeszárnyakon át a cukkinipuffancsig találunk ízletes étkeket, ha salátához van kedvünk, fellapozhatjuk a zelleres tojássaláta, vagy a brokkolis csicserisaláta joghurtos öntettel receptjét. De szerepel benne a sajtos-gombás grillszendvics, a tormás tojáskrém elkészítési módja is, ha pedig desszertre vágyunk: a sütés nélküli hólabdatortától a csavart kakaós csigáig találunk finomságokat.
Baba, mama együtt eszik
Ha nem is az egyik legnagyobb fejtörést okozó gond a kismamák körében, hogy mit egyen a baba, mégis sokakat hatalmas kihívás elé állítja e kérdés. Napjainkban a hozzátáplálás klasszikus formáját – vagyis a pürés etetést – már sokan BLW-típusú (vagyis baby-led weaning, ami annyit jelent, hogy igény szerint tápláljuk a picit, szilárd ételekkel az elejétől, kihagyva a pürésítést) táplálkozásra cserélték, és van, aki ezt a két „módszert” keveri. No de mi kerüljön a tányérra? Főleg, ha a szülők nem feltétlenül konyhatündérek, no meg idejük, energiájuk sincs minden nap főzni, pláne külön-külön babának, felnőtteknek. Szabó-Ballók AmarillaBaba, mama együtt eszik című könyve éppen ezeket a felnőtteket szólítja meg.
A könyvet azok is szeretni fogják, akik egyébként nem sűrűn vesznek a kezükbe receptgyűjteményt. Amarilla receptjeit átböngészve ugyanis valóban olyan ételek kerülhetnek az asztalra, amit mindenki kedvelhet a családban, sőt mi több, a baba ételének elkészítése sem több órás, kutyulós-turmixolós, az alapanyagokat mindenfelé szétkenős nyűggé válik. Gyorsan, könnyen elkészíthető, és sokszor „ismerős” ételekről van szó a könyvben, itt-ott 1-2 apróbb változtatással, csipetnyi varázslattal – így a toszkán bableves, a négysajtos csirkemell sütőtökös burgonyapürével, a céklás carbonara nem fog ki rajtunk, és olyan is kedvet kap a málnás tönkölykása, a gesztenyés tejberizs, vagy akár egy focaccia elkészítéséhez, aki egyébként nem sok időt tölt a konyhában. Ami különösen szerethető a kötetben, az a bájos egyszerűsége. A receptekhez tartozó kis buborékszövegek pedig adnak egy kis pluszt az olvasónak olyan esetekre, ha például kevesebb sót szeretnénk felhasználni, vagy ha például mandula helyett inkább diót szórnánk az édesség tetejére.
160 grammos szénhidrátdiéta – Kedvencek könnyebben
Vrábel Krisztina életmódkönyvében a kedvenc hazai ételeket alakította át úgy, hogy azok ízükből, jellegükből ne veszítsenek, ellenben kevesebb kalóriát tartalmazzanak a megszokott elkészítési módhoz képest. Ideális tehát mindenkinek, aki a kedvenc ízeire vágyik, mégis egészséges, alakbarát formában fogyasztaná azokat. Az összetevők megfelelnek az inzulinrezisztenseknek és cukorbetegeknek ajánlott 160 grammos szénhidrátdiéta alapelveinek. Gyors, könnyen elkészíthető receptjeit követve egyszerűen beszerezhető alapanyagokból készíthetünk látványos, laktató fogásokat.
A könyv első oldalain nagyon hasznos tájékoztatókat találunk, például arról, hogy mennyi kalóriára van szükségünk egy nap, vagy hogyan csökkenthető a bevitt energia. Választ kaphatunk arra, hogy miért esszük folyamatosan túl magunkat, és hogyan vehetjük vissza az irányítást, miként válthatunk az egészséges étkezésre. A könyvben a leggyakrabban használt és ajánlott alapanyagok szénhidráttartalmát egy táblázatba rendezve böngészhetjük, konkrét étkezési példákat találunk. A receptek között isteni finom levesek – például téli zöldségkrémleves, gyors zöldséges bableves -, öntetek, krémek, előételek, saláták, főételek – csak ízelítőként: csirkepaprikás nokedlivel, mustáros sertésszűz rizses zöldséggel, zöldséges quionafasírt – köretek, desszertek, italok várnak arra, hogy bátran elkészítsük azokat. A könyvben gluténmentes, laktózmentes és húsmentes ételek is szerepelnek. A főzés közben is könnyű lapozhatóság, a gyönyörű fotók, és az, hogy minden recept mellett megtaláljuk, mennyivel kevesebb kalóriát tartalmaz az étel a hagyományos recepthez viszonyítva, mind-mind pluszt adnak az értékes tartalomhoz.
160 grammos szénhidrátdiéta – Desszertek könnyebben
Mennyei trüffeltorta, fantasztikus borzas keksz, fenséges pite? Igen! A süteményeknek helye van az egészséges táplálkozásban, az édességekről akkor sem kell lemondani, ha tudatosan szeretnénk étkezni. Ezt bizonyítja Vrábel Krisztina kifejezetten desszertekről szóló kötete is. A gyűjteményben minden alkalomra találunk recepteket, legyen az uzsonnára pár perc alatt összedobható villámgyors édesség, magunkkal vihető tízórai, egy átalakított klasszikus kedvenc vagy akár egy ünnepi alkalomhoz illő látványos desszert. Továbbá megtalálható benne az összes alaprecept, mint például a piskóta, kelt tészta, pite tészta, égetett tészta, és számtalan további tipp a kalóriák csökkentésre.
Ahogy a szerző fogalmaz: „Nem hiszek abban, hogy egy IR-es desszert attól lesz jó, hogy pusztán lecserélem a megszokott receptúrában a cukrot édesítőszerre, a fehérlisztet pedig csökkentett szénhidráttartalmú lisztre. Számomra ez jóval többről szól. Folyamatosan szem előtt tartom, hogyan lehet tápanyagösszetétel szempontjából teljes értékű, eközben finom desszerteket készíteni, hol lehet azokon még többet javítani: csökkenteni a szénhidráttartalmukat, csökkenteni a zsírtartalmukat, összességében pedig csökkenteni a kalóriatartalmukat.”