Nem kisebb célt fogalmazott meg a dán bútoráruház, mint hogy felére csökkentik az áruházak, elosztóközpontok, irodák és vállalati autók fenntartásából és fűtéséből eredő abszolút üvegházhatásúgáz-kibocsátását – írja a Pénzcentrum.
A változások fokozatosan lépnek életbe, így a vásárlók 2030-ig találkozhatnak majd valamilyen újdonsággal a JYSK üzleteiben.
Így alakul át a csomagolás
A cég két évvel ezelőtt az ágyneműin már lecserélte a csomagolást és azok a műanyagból egy kartondobozba kerültek át.
Csak ezzel a lépéssel 27 millió plasztikzacskót takarítanak meg éves szinten, aminek gyártása 475 tonna fosszilis tüzelőanyag felhasználásával járna.
Idén tavasszal a műanyagfogantyúk is eltűnnek a papírdobozokról, helyette a kartondobozban alakítanak ki egy markolatot. Ezen felül a cipzárakat is textilzárakra cserélik.
De eltűnnek a polcokon lévő színes fényképpel ellátott dobozok is, amiket tömör kartonpapír csomagolás vált fel. Belsejében pedig minimalizálják a műanyag és a polisztirol mennyiségét.
Fokozottabb környezetvédelem
Az áruház szeretné elérni, hogy 2024 végére minden fából, kartonból vagy papírból készült termék FSC tanúsítvánnyal rendelkezzen. Ennek lényege, hogy Erdőgondnoksági Tanács (FSC) által kiadott erdőgazdálkodási tanúsítás biztosítja a vásárlókat, hogy a faanyag a helyes társadalmi, gazdasági és környezetvédelmi szabványok alapján megvizsgált és tanúsított erdőből származik.
Hasonló célt fogalmaztak meg a gyapot esetében is, így 2024 végére a textiltermékekhez használt gyapot 100%-át fenntarthatóbb forrásból szeretnék beszerezni. A változtatást azzal indokolják, hogy a hagyományos gyapottermelés nagy mennyiségű növényvédő szert, műtrágyát és vizet használ.
4,5 millió kilométert spórolnak meg
Bár a vásárlók számára kevésbé látható, de jelentős, 3600 tonna szén-dioxid kibocsátást tud megspórolni a cég az Ecseren megnyitott logisztikai központjával, ami négy ország több mint 200 áruházát szolgálja ki.
De nem csak a kilométerek spórolásában segít az ecseri raktár, hanem annak működése is számos zöld megoldást alkalmaz. Például a tetőn hatezer négyzetméteren telepítettek napelemeket, a melegvíz-ellátást napkollektorokkal támogatják, a fűtési igényt hőszivattyúval csökkentik.