A Sotheby’s két olyan tiarát kínál fel árverésre, amelyek a hagyomány szerint egykor Joséphine de Beauharnais (1763 – 1814), Bonaparte Napóleon (1769-1821) feleségének és Franciaország császárnéjának tulajdonában álltak. Ezek a rendkívül ritka tiarák a 19. század eleji francia kézművesség legkiválóbb példái. 1808 körül készültek Párizsban és a neoklasszikus formatervezés iránti rajongást testesítik meg, amely Bonaparte uralkodása alatt érte el csúcspontját.
A stílus tükrözi, hogy a francia forradalom után Napóleon az ókori Rómára való történelmi és kulturális utalások felelevenítésével próbálta legitimálni új kormányát, sőt, a koronáját számos ókori portré-kámeával díszítette. Jozefina megértette a nyilvános imázsának értékét, ruháival és ékszereivel az antik világ eszményeit idézte fel, és ezt összekapcsolta a jelenlegi birodalommal, hogy növelje férje rendszerének presztízsét.
A két diadém – amelyek egy parúra (azaz egy egymáshoz illő, együtt viselhető ékszercsoport) részei – fejeket ábrázoló drágakövekkel van kirakva, ezek közül több valószínűleg ókori, és úgy vélték róluk, hogy viselőjüket a különböző ábrázolt tulajdonságokkal – például hősiességgel, hűséggel és szerelemmel – ruházzák fel.
Az árverésre egy brit magángyűjteményből érkeznek, ahol legalább 150 évig őrizték őket, és mindkét fejéket továbbra is az eredeti párizsi bőrdobozában őrzik. A tiarák kikiáltási ára a Sotheby’s 2021. december 7-i londoni árverésén 200 000-300 000 font, illetve 100 000-200 000 font lesz. A tiarákat november 2-9. között a genfi Mandarin Orientalban állították ki, a Sotheby’s Magnificent Jewels eladásának kiemelt darabjaival együtt.
Egy hasonló parúra a svéd királyi család gyűjteményében található, amelyet Jozefina fia, Eugène Rose de Beauharnais tábornok, Leuchtenberg hercege örökölt. Lánya, Leuchtenbergi Jozefina számos ékszert hozott a svéd királyi családba, amikor 1823-ban feleségül ment a későbbi I. Oszkár királyhoz.
(Via)