612 joghurtot vizsgáltak meg, hogy kiderüljön, melyik a legegészségesebb
A globális állattenyésztés közel 15 százalékkal járul hozzá az üvegházhatású gázkibocsátáshoz. Ennek közel harmadáért pedig a tejtermelés a felelős. Az Amerikai Egyesült Államokban, de a világ szinte minden pontján nagy népszerűségnek örvend a joghurt – becslések szerint a fogyasztott tejtermékek 6,3 százalékát teszik ki.
A környezetterhelés csökkentése érdekében egyre többen gyártanak növényi alapú termékeket. A Massachusettsi Egyetem kutatói a növényi alapú joghurtokat tápértékük szempontjából hasonlították össze a tejből készült társaikkal – írja a HVG.
A vizsgálat során 2016 és 2021 között piacra került joghurt tápanyag-információit gyűjtötték össze. Az összehasonlítás alapja a tápanyag-sűrűség volt, ezen belül a fehérje, a rost, a vas, az összcukor és a nátrium tartalma. A laboratóriumba 159 teljes zsírtartalmú, 303 zsírszegény vagy zsírmentes, 66 kókuszból készült, 44 mandula-, 30 kesudió- és 15 zabjoghurt került.
A legegészségesebbnek a növényi alapú mandula- és a zabjoghurt bizonyult az alacsony cukor-, nátrium- és zsírszint miatt.
A növényi joghurtok azonban lényegesen kevesebb fehérjét, kalciumot és káliumot tartalmaztak, mint a tejes joghurtok. Rangsorolva a mandula és zabjoghurt után az alacsony és zsírmentes tejtermékek végeztek, amit a teljes zsírtartalmú tejtermékek, majd kesudióból és kókuszdióból készültek követtek.
A kutatók azt is elárulták, hogy a mandulás joghurtok szignifikánsan magasabb pontszámot értek el, mint az összes többi joghurt. Javaslatuk között az is szerepel, hogy érdemes lenne egy hibrid, növényi és tejalapú joghurtot létrehozni.