Manapság a legtöbb online szolgáltatás igénybevételéhez felhasználónevet és jelszót kell megadnunk az adott honlapok számára, ami akkor is jelenthet biztonsági kockázatot a számunkra, ha a legnagyobb gonddal jártunk el. Ez a legnagyobb gonddal eljárás többek között azt jelenti, hogy nem PirosAlma123 a jelszavunk mindenhova és azt is, hogy soha senkinek nem kötjük az orrára a belépőkódjainkat. A különféle jelszavak menedzseléséhez ma már elég jó kis jelszókezelő alkalmazások léteznek, ugyanakkor mindez nem ér egy fabatkát sem, ha a hiba nem a mi készülékünkben van, hanem a hackerek neadjisten az adott szolgáltató honlapját törik fel és onnan szipkázzák le az adatainkat.
Mit tehetünk ilyenkor?
Időről időre felröppen a hír, hogy hackerek törték fel ezt, meg azt a szolgáltatót (legutóbb a T-Mobile nagyjából százmillió felhasználójának adatait lopták el így). Ilyenkor már nincs nagyon mit tenni, arra kell csak odafigyelni, hogy azt a felhasználónév/jelszó kombinációt, amivel a feltört oldalra regisztráltunk, ne használjuk soha többé, hiszen ha továbbra is ezekre hagyatkozunk, az nagyjából olyan lenne, mintha a lakáskulcsunkra rácsíptetnénk a lakcímünket, majd belehajítanánk a pusztába. Ugye, hogy hülyeségnek tűnik? Az is.
Azt ugyan nem tudjuk megakadályozni, hogy a webhelyeket feltörjék, de azért megtehetünk néhány lépést annak ellenőrzésére, hogy adataink veszélybe kerülhettek-e, illetve enyhíthetünk valamennyit a jogsértésből eredő károkon.
Ha olyan jelszókezelőt használsz, amely egyedi jelszavakat hoz létre, az biztosíthatja, hogy ha egy webhelyet feltörnek, az ellopott jelszó ne adjon hozzáférést a hackereknek a más webhelyeken lévő fiókjaidhoz.
Egy jó jelszókezelő abban is segíthet, hogy kezeli az összes bejelentkezési adatodat, és megkönnyíti az egyedi jelszavak létrehozását, majd használatát.
Egy kibertámadás után néhány felügyeleti eszköz figyelmeztethet minket arra, hogy az ellopott hitelesítő adatok közül melyek vannak szabadon a sötét weben, így máris megkezdhetjük a tolvajok által okozott károk mérséklését. Itt van rögtön két ingyenes felügyeleti eszköz – a Google Password Checkup és a Mozilla Firefox Monitor – melyek segítségével megtudhatod, hogy kerültek-e veszélybe e-mail címeid és jelszavaid, ha pedig igen, akkor rögvest cselekedhetsz is.
Hogy működik a Google jelszóellenőrzője?
Ehhez böngészőből és telefonról is hozzáférhetünk, a módszerben nincs különbség a két felület esetében. A Chrome jobb felső sarkában rákattintunk a három függőleges pöttyre, majd a Beállításokra és a felugró menüben megkeressük az Automatikus kitöltés névre hallgató részt.
Ott rábökünk a Jelszavakra, majd a Jelszavak ellenőrzésére és már ki is dobja azokat a jelszavainkat, a hozzájuk tartozó oldalakkal, amelyek hackertámadás áldozataivá váltak. Ha van köztük olyan, amit használunk, ott sürgősen változtassunk jelszavat. További menőség, hogy azokat az oldalakat is listázza, ahol túl gyenge jelszót adtunk meg (vajaskifli, alma, 12345, stb.), ezeket is érdemes megváltoztatni.
Hogy működik a Firefox verzió?
Ebben az esetben a Firefox monitor honlapjára kell felmenni, bepötyögni az e-mail címünket, majd rábökni az Adatsértések keresése gombra. Ezután kidobja, hogy érintett-e az e-mail címünk ilyesmiben. Ha nem, minden rendben van, ha pedig igen, akkor a kapcsolódó oldalakon erősen ajánlott a jelszóváltoztatás. Ha regisztrálunk az oldalra, akkor képes lesz folyamatosan figyelni, hogy az e-mail címünk nem keveredik-e bele valami hasonló gubancba. Az egyetlen hátulütője a dolognak és ezért lesz talán jobb a Google verziója, hogy csak e-mail címekkel foglalkozik, miközben több olyan webes felület létezik a neten, ahol a felhasználónévnek nem kell feltétlenül egyeznie az e-mail címmel és így ezeket nem tudja vizsgálni, míg a Google meg igen.
Mindezeken felül, ha felébred bennünk a gyanú arra nézve, hogy illetéktelenek szerezhették meg az adatainkat, nézzük meg a kártyás kiadásainkat, ezt a bankszolgáltatónk alkalmazásában is megtehetjük, hosszabb időre visszamenőlegesen pedig a bankfiókunkból tudjuk kikérni. Amennyiben találunk gyanús költéseket, ne habozzunk a megfelelő lépések megtételével.