Japán mostanra már szinte minden hagyományos fegyvert bevetett, hogy megállítsa a népesség egyre kétségbeejtőbb öregedését. A szigetország megnyitotta kapuit a bevándorlók előtt, kitolta a nyugdíjkorhatárt, és anyagi támogatást nyújtanak minden egyes születendő gyermek után. Mivel a születési arányszámok továbbra is aggasztóak, Tokió egy újabb, ezúttal már jóval szokatlanabb intézkedéssel válaszolt: a 4 napos munkahét bevezetése mellett napi 2 órát levonnak a munkaidőből – számolt be a 3D Juegos.

Az intézkedést a tokiói fővárosi önkormányzat, az ország egyik legnagyobb munkaadója vezeti be egy hónap múlva. Az elképzelés értelmében a heti négy napra csökkent munkaidőt részleges gyermekgondozási szabadság lehetőségével egészítik ki, így egyes munkavállalók napi két órával kevesebbet dolgozhatnak majd.
Yuriko Koike tokiói kormányzó elmondta, a szándék az, hogy tovább vizsgálják, milyen más lehetőségekkel lehetne rugalmasabbá tenni a munkaidőt, és
biztosítani, hogy a nőknek ne kelljen feláldozniuk karrierjüket olyan életesemények miatt, mint a szülés vagy a gyermeknevelés.
A döntés nem sokkal azután született, hogy Japán 2024-ben elérte a rekordalacsony születési arányszámot. A helyzet a munkaerőhiánytól kezdve a népesség elöregedése okozta jövedelmek destabilizálódásáig minden szempontból kritikus. Mióta 1990-ben világossá vált, hogy a népesség elöregedése gondot jelent, a japán kormányzat egyre fokozódó erőfeszítéseket tett: például
Tokió városa még saját alkalmazást is indított, hogy segítsen a szingliknek partnert találni.
A tanulmányok szerint a 4 napos munkanapot tartó férfiak 22%-kal nagyobb arányban vesznek részt a gyermekgondozásban, Japán pedig egy olyan ország, ahol a nők életében ötször nagyobb hangsúllyal szerepel a gyermekek és az idősek gondozására, mint a férjeik mindennapjai során.