Nem feltétlen kell írószerboltba menni, ugyanis a tanszereket az egyes áruházláncokban – köztük a Tesco, Aldi, Lidl, Spar – is meg lehet venni. Alapvető tanszerek közé sorolhatók: a füzetek, a ceruzák, a festékek, a gyurma, a tolltartó, a tempera, az iskolatáska, a radír, a vonalzó, a tollak, az olló, a rajzlap.
A HVG pedig megvizsgálta, hogy ezek mennyibe kerülnek most, mi a helyzet a tavalyi árakhoz képest, illetve változtak-e a vásárlási szokások a koronavírus miatt.
A bevásárlást nem befolyásolja az esetleges online oktatás, hiszen a tanszerekre így is, úgy is szükség lesz.
Áruházak és iskolakezdés
Az Aldi tapasztalata alapján a szülők a hagyományos oktatásra készülnek; a legolcsóbb termék a 39 forintos, A5-ös füzet, a legdrágább a 2999 forintos töltött tolltartó. Az áruházlánc honlapján uzsonnarecepteket ajánl, elsősök kezdőcsomagjához ad tanácsokat, az iskolatáska bepakolásának titkait osztja meg, emellett arra is kitérnek, hogyan lehet biztonságos a digitális tanulás.
A Tescónál hátizsákot már 800 forintért is lehet kapni, a prémium anatómiai táskák ára azonban a 12 ezer forintot is eléri.
A legolcsóbb füzet 32, a tolltartó 399, a füzetborító 29, a golyóstoll 39, a hegyező 69, a vízfesték 149, az olló 299 forint – írja a portál.
Úgy tűnik, a Lidlnél a legnépszerűbbek a papír- és írószerek, illetve az iskolai kiegészítők, ahol a 31 részes töltött tolltartót 1799 forintért lehet megkapni, az iskolatáska 3499 forinttól indul, míg a vízfesték 799 és 999 között kapható. A legolcsóbb A5-ös méretű füzet ára 33 és 199 forint között mozog, egy csomag író- és rajzlap 99, az olló 399, a gyurma 359 forint.
A Spar tapasztalatai szerint a vásárlóknál a vonzó külső az elsődleges szempont, nem pedig az ár, így a licenc- és designtermékek évek óta a legnépszerűbbek, „jellemzően mese-, állatfigurás, sportos és autós kivitelben”. Idén nagy újdonsággal is találkozhatnak a vásárlók, ez pedig az antibakteriális toll és filctoll, melyek műanyag alkatrészei steril védelmet biztosító, a környezetre egyébként ártalmatlan baktériumölő ezüstionokat rejtenek.
A Praktikernél, mivel nem klasszikus papír-írószer üzlet, az átlagvásárlás értéke is magasabb a bútoroknak, lámpáknak köszönhetően, iskolakezdéshez kapcsolódó termékekre 20 és 50 ezer forint között költenek a családok.
Csillagászati összegek
Míg a Vatera felmérése szerint a családok tavaly gyerekenként átlagosan 15 és 25 ezer forint között költöttek iskolakezdéskor, ez idén 33 ezer 560 forintot kóstál a tervek szerint. A megkérdezettek csupán 13 százaléka hozza ki tízezer forint alatti összegből a kötelező iskolaszer vásárlást, 10 és 15 ezer forintos keretből pedig csak minden tizedik család jön ki. Míg a kutatásban résztvevők 26 %-a 15 és 25 ezer forint között áldoz a tanévkezdésre, többen vannak, akik akár 40 ezer forintig is elmennek. Vannak extrém esetek is, akik akár 600 ezer forintos iskolakezdéssel számolnak – ez tartalmaz persze a bútorokat, elektronikai eszközöket a kötelezőkön kívül.
A megkérdezettek 79%-a személyesen szerzi be a termékeket – hiszen élőben van lehetőség kipróbálni.
Akadnak olyanok is, akik csak hitelből tudják finanszírozni az iskolakezdést.