Egy kutatás szerint az Egyesült Államokban csaknem minden ötödik halálesetet vissza lehet vezetni a dohányzás okozta problémákra. De máshol sem sokkal jobb a helyzet.
Évi több mint 8 millió halálesetet tulajdonítanak világszerte a dohányzásnak.
Erre próbáltak megoldást találni a Northwestern University kutatói, akik kifejlesztettek egy nyakon hordható intelligens eszközt, ami figyeli a viselőjének dohányzási szokásait – írja a Designtaxi.
Ezt tudja az okosnyaklánc
Az egyetem által kifejlesztett SmokeMon névre hallgató eszköz célja, hogy a viselője végleg leszokjon a dohányzásról. A kutatók azt vették észre ugyanis, hogy azok, akik egyszer már abbahagyták a dohányzást, nagyon gyakran visszaszoknak és később sokkal nehezebben tudják letenni a cigarettát.
Ennek a problémának a megértésében segíthet a SmokeMon.
A nyaklánc követni tudja majd az ember dohányzási szokásait, legyen szó a cigaretta rágyújtásának idejéről, a szívás időtartamáról, a belélegzett füst mennyiségéről, vagy a két dohányzás között eltelt időről.
A kutatók ezeket az adatokat összegyűjtik és kielemzik, mennyire károsak a dohányzóra. Az adatokat aztán be is mutatják az érintett dohányosoknak, hogy megértsék, milyen betegségek alakulhatnak ki káros szokásuk miatt, legyen szó a tüdőrákról, a stroke-ról, a szív- és tüdőbetegségekről, vagy a függőség okozta a krónikus hörghurutról.
A SmokeMon névre keresztelt nyaklánc szinte láthatatlan lesz. Nem fogja figyelni a viselőjének magánéletét, csak a cigarettából beáramló hőt követi nyomon.
Segítség a szakembereknek
Az egyik szakember szerint, aki részt vesz a dohányzók leszoktatásában, elmondta, hogy ezek a valós idejű mérések valóban segíthetnek megérteni, milyen milyen mértéket ölt a pácienseiben a függőség, és ennek megfelelően tudja majd kezelni őket.
Ez azért is fontos, mert van, akire nincs befolyással egyetlen szál cigaretta elszívása, ellenben van, akinél már egyetlen alkalom után komoly függőség alakulhat ki.
Egyelőre a SmokeMon csak a hagyományos dohánycigarettákkal működik tökéletesen, de a tudósok hamarosan az e-cigarettákal is elkezdik a tesztelést. Az eredményeket majd egy nyilvános felületen is közzéteszik.