Itt az inflációs szakácskönyv, ami mutatja a legjobb bolti árakat a receptekhez
Mindennap főzni kimerítő tud lenni: kitalálni, hogy mi készüljön, bevásárolni hozzá, figyelni a lehető legjobb árakat – és akkor magáról a főzésről még nem is beszéltünk. Ezekre a nehézségekre nyújt megoldást egy kanadai cég által bevezetett, online elérhető platform, az úgynevezett inflációs szakácskönyv, ahol nem csupán a legfinomabb recepteket találhatjuk meg, de azt is, hogy mit a legolcsóbb elkészíteni – írja a Designtaxi.
A gazdasági nehézségek, az energiaárak egekbe szökése, – a hazánkat különösen sújtó – infláció végigsöpört a világon: világszerte egyre több pénzt hagynak ott a boltban azok, akik egy kiadós ebédhez vagy vacsorához készülnek bevásárolni. Annak ellenére, hogy Kanadában „csak” tizenegy és fél százalékos az élelmiszerinfláció, a helyieket alaposan megviseli az árak emelkedése. Egy felmérés szerint az ország lakosainak húsz százaléka hagy ki naponta egy étkezést, hogy így spóroljon, de a megkérdezettek öt százaléka beismerte azt is, hogy a drágulás miatt már arra kényszerült, hogy lopjon. A helyzetre való tekintettel alkotta meg az Inflation Cookbook nevű oldalt a SkipTheDishes névre hallgató kanadai ételfutárcég.
Az inflációs szakácskönyv gyakorlatilag arra nyújt lehetőséget, hogy a lehető legfinomabbat főzzük a lehető legkevesebb pénzből.
Ennek érdekében a weboldal összegyűjti az adott héten a tíz legolcsóbban kapható élelmiszert: boltokkal és konkrét árakkal mutatja be, hogy mi, hol és mennyibe kerül. Aztán ezeket az információkat egy mesterséges intelligencia összegyűjti és ezek alapján ajánl recepteket a felhasználóknak. Az oldalon emellett be lehet állítani azt is, hogy ne csak a legolcsóbb, de a legjobb árban kapható és legtöbb tápanyaggal bíró élelmiszereket gyűjtse össze a rendszer, mert a kanadaiak tíz százaléka arra is panaszkodott, hogy egyre kevésbé tudja megengedni magának az egészséges étkezéseket. De fordítva is be lehet állítani a rendszert:
a helyiek megadhatják, hogy mekkora a keretük és nagyjából mi az, amit szeretnénk enni és az inflációs szakácskönyv ezek alapján állítja össze az ételeket,
de akár egy hétre előre is képes megtervezni egy egész család menüjét. A fejlesztés egyelőre Kanadában használható, de talán csak idő kérdése, hogy más országban is elérhető legyen majd egy ilyen platform.