Úgy tűnik, még sokáig lesz ötforintos érménk
Tavaly augusztusban hosszú évek után újra felmerült az ötforintos érme kivonása a forgalomból, de a jegybank akkor határozottan kijelentette: erre egyelőre nem kerül sor, sőt, a G7.hu cikke szerint a fillér története alapján még lehet jó pár éve. Ha áttekintjük a rendszerváltás óta kivezetett érmék kivonásának körülményeit, érdekes kontextust kapunk a jegybank tavalyi döntésével kapcsolatban. A cikkből kiderül, melyik az a gazdasági mutató, ami előrevetítheti egy adott érme forgalomból való kivonását.
Grafikonon látszik igazán az élelmiszer-inflációnk
Az élelmiszerárak hazai elszabadulása még a kelet- és közép-európai régión belül is nagyon látványos, az uniós átlaggal pedig szinte össze sem lehet vetni. Sokkoló látványt nyújtanak a 24.hu cikkében közzétett grafikonok.
A kormányszóvivő az árstopról: Nincs bocsánat!
Nincs kibúvó az árstopszabályok alól, azok betartását a kormány továbbra is elvárja a kereskedőktől – mondta pénteki sajtótájékoztatóján Budapesten a kormányszóvivő. Szentkirályi Alexandra a múlt heti árstoprazzia eredményeiről számolt be.
Nagyon fontos trend fordult meg a durva élelmiszerárak miatt
Visszaesést mutat a kiskereskedelmi üzletek forgalma a magas élelmiszerárak miatt, és bár a boltok árbevétele éppen az áremelkedések miatt nem csökkent, az árrések nem nőttek, így a jövedelmezőség csökkent – írja a Növekedés.hu. Nem csoda, hogy tavaly 4000 kisbolt adta fel a küzdelmet, miközben egy évek óta tartó pozitív trend is a visszájára fordult.
Nyögvenyelős lesz a malmok lisztárcsökkentése
Bár a liszt árán a búzakészleteik bekerülési ára és a költségnövekedéseik alapján a malmoknak emelniük kellene, most mégis némi árcsökkentés következik, amit az import által lenyomott búzaárak kényszerítenek ki – írja a Világgazdaság. Az ukrán termény megjelenése hosszabb távon is átrendezheti a gabonapiacot.
Magyarország lemaradt az EU-s államok rezsiharcában, új lépések jöhetnek
Változatos eszközöket vetettek be az energiaválságra válaszul az Európai Unió tagállamaiban. Miközben a legtöbb ország egyre inkább kiszélesítette a háztartásokat és a kkv-kat elérő energiainflációs hatások elleni intézkedéseit, itthon a rezsicsökkentés részleges kivezetését és az üzemanyagár-sapka ejtését hozta magával 2022 – írja a Portfolio. Viszont kontinens-szerte egy sor tagállam vezetett be mintává előlépő támogatási programokat.
A kiesett orosz földgáz kétharmadát sikerült pótolni Európában
Az elmaradt orosz földgázszállítások kétharmadát sikerült pótolni elsősorban a korábbinál nagyobb mennyiségű cseppfolyósított földgáz (LNG) beszerzésével és a Norvégiából vezetéken érkező gázmennyiség növelésével, így Európának a tél végéig szükséges földgáztartaléknál nagyobb készlete van, áll a Moody’s Investors Service csütörtökön Londonban ismertetett szektorelemzésében.