A KSH honlapján az egyik adatbázis az aktív háztartásoknál a jövedelmük szerinti bontásban mutatja be a rájuk jellemző fogyasztás szerinti infláció alakulását. Rajtuk kívül még a nyugdíjasokra is kiterjed a statisztika, amiből kiderül, hogy az elmúlt időben még a nyugdíjasoknál is jobban megszenvedték az áremelkedést az alacsony jövedelmű háztartások – írja a Privátbankár, hozzátéve: ami a tavalyi évet illeti, nem volt olyan társadalmi csoport, amelyik akár megközelítette volna az alacsony jövedelműeket az inflációs kitettségben.
Alacsony jövedelműek és nyugdíjasok az élen
A KSH szerint 2019-ben az összes háztartás inflációja 3,4 százalék volt, az alacsony jövedelműeknél azonban ennél magasabb, 3,9 százalékot mért a statisztikai hivatal. A nyugdíjasok közelítettek 3,5 százalékkal – miközben annak az évnek az elején 2,7 százalékkal emelték a nyugdíjakat. Ami a magas jövedelműek inflációját illeti: ugyanebben az időszakban 3,1 százalék volt, míg a közepes jövedelműeké és a nagycsaládosoké 3,3 százalék.
2018-ban ugyanez volt a helyzet, azaz az alacsony jövedelműek inflációja volt a legmagasabb.
A jövedelmek emelkedtek – már akinek a szegények közül volt állandó munkája -, nem függetlenül a minimálbér-emeléseknek betudhatóan, 10 százalék körüli mértékben. Bár a nyugdíjasokhoz mérten is nagyobb infláció sújtotta az alacsony jövedelmű háztartásokat, reálértéken a nyugdíjasok jártak rosszabbul, hiszen nekik a mindenkori inflációhoz igazították a járandóságaikat, az év eleji – és ha szükség volt rá, az év végi – emelésekkel – írja a portál.
A többi háztartással összehasonlítva azonban egyértelműen az alacsony jövedelműeket sújtja leginkább az infláció, jelen év adataiból júliusig bezárólag áll rendelkezésre adatsor, ami kimutatja: nem volt olyan hónap, amikor az összes háztartásra mért inflációt ne haladta volna meg a legszegényebbek kosara szerint mért árváltozás.
A szegényebbek fogyasztásában nagyobb súllyal szerepelnek olyan termékek, melyek ára jobban emelkedett – gondoljunk csak az élelmiszerek drágulására, míg a tartós fogyasztási cikkekre nekik kevésbé telik – pont ezek ára nem vagy csak mérsékelten emelkedett eddig.
A friss, előző havi inflációs adatt 3,8 százalék lett, az alacsony jövedelműekre 4,1 százalékot mért a KSH, a nyugdíjasokra pedig még magasabbat, 4,3 százalékosat. Érdemes megjegyezni, hogy korábban volt olyan hónap, amikor a különbség elérte a 0,8 százalékpontot. Átlagosan az év első 7 hónapját nézve 3,5 százalék volt az infláció az összes háztartásra mérten, míg kimondottan az alacsony jövedelműek esetében 3,97 százalék, azaz csaknem 4 százalék.