MNB: jelentősen nőnek a bankszámlák díjai
Május 1-jéig tíz bank emeli meg a tavalyi infláció miatt a lakossági számlák díjait, ezáltal akár több ezer forinttal is nőhetnek a fogyasztók éves terhei – közölte a Magyar Nemzeti Bank (MNB) hétfőn az MTI-nek eljuttatott közleményében.
Megjegyezték, hogy a különböző számlák közt akár egy bankon belül is lehetnek érdemi díjkülönbségek. Ezért az ügyfeleknek érdemes áttekinteni a számla tavalyi költségét, amihez segítséget nyújt a pénzintézetek által idén január végéig megküldött díjkimutatás. Az ügyfél az MNB Bankszámlaválasztó kalkulátorával valamennyi ma elérhető számlaterméket össze tud hasonlítani – hangsúlyozták.
Az MNB felhívta a figyelmet arra, hogy az emelés mértéke adott esetben akár meg is haladhatja a tavalyi 14,5 százalékos infláció mértékét.
Így kártyázunk el sok ezer forintot fölöslegesen a bankoknál
Sokan tízezreket dobnak ki évente teljesen fölöslegesen, amikor olyan drága bankkártyáért fizetnek, aminek a szolgáltatásait nem is használják ki – olvasható az rtl.hu összeállításában. A dombornyomott kártya drágább, de a gyakorlatban már nem sokat ér. A magasabb presztízsű arany és platina kártyák sok tízezer forintos díját is csak annak éri meg kifizetni, aki gyakran igénybe is veszi a velük járó extrákat.
Ügyes kormányzati húzás a kötelező akcióztatás
A 24.hu arról kérdezte Petschnig Mária Zitát, segítheti-e az infláció elleni harcot a kötelező akciózás, illetve milyen hatással lehet a kisboltokra, valamint a boltláncokra. A közgazdász szerint a tervezett intézkedés inflációcsökkentőnek nevezni szemfényvesztés, ráadásul a lépéssel épp a külföldi diszkontláncoknak kedveznek, a kisboltokat pedig versenyhátrányba szorítják.
A fentiekhez hasonló véleményt fogalmazott meg a Magyar Nemzeti Kereskedelmi Szövetség is. Az Infostart oldalán arról olvashatunk, hogy az MNKSZ szerint az árstopos termékek kötelező akciói ugyanúgy nem oldják meg – sőt csak tovább súlyosbítják – az infláció által jelentett problémát, mint maguk az árstopok, viszont hatalmas adminisztrációs terhet jelentenek majd a boltoknak, és tovább torzítják a piacot.
Gázár: csúnya számlákat kaphat a magyar lakosság
Bár a gázárak bezuhantak a piacon, mégsem lehet arra számítani, hogy Magyarországon csökkennek a rezsiárak – mondták a Pénzcentrumnak megszólaló szakértők. Szerintük ugyanis a hazai tárolókban javarészt olyan molekula van jelenleg, amelyet az MVM magas áron szerzett be. Az előrejelzések szerint 2023 nyara is brutálisan meleg lesz, ami a teljes energiapiacot is felboríthatja.
Komoly árcsökkenés jön a hazai benzinkutakon
Jelentős árcsökkenés jön a magyar benzinkutakon szerdán: a benzin nagykereskedelmi ára 11, a gázolajé pedig nyolc forinttal csökken, írja a holtankoljak.net nyomán a 24.hu. A benzin ára így stabilan 600 forint alá kerülhet, szerdától a várható átlagár 583 forint lesz a benzin esetében, míg a gázolajnál 568 forint.
Szinte megfizethetetlenek a hazai szálláshelyek a magyaroknak
Az energiaválság és a magas infláció hatására több szálláshely is bezárásra kényszerült. A gazdasági körülmények miatt a talpon maradt helyeken rendkívüli mértékben megemelkedtek a szobaárak.
A cégek és a lakosság várakozásai szerint is rosszabb idők jönnek, de vannak biztató jelek
A GKI Gazdaságkutató uniós támogatással végzett felmérése szerint az üzleti szektoron belül különösen az ipari és szolgáltató cégek várakozásai romlottak – írja a Telex. Jó hír ugyanakkor, hogy jelentősen csökkent az összes ágazat áremelési törekvése és a fogyasztók inflációs várakozása.
A fizikai munkások órabére 18,7%-kal nőtt idén
Az idén az első negyedévben 1779 forint volt a fizikai munkát végző szak- és betanított munkások átlagos bruttó órabére. Ez az összeg 18,7 százalékkal haladja meg az előző év hasonló időszakában tapasztalt 1499 forintos értéket – olvasható a Trenkwalder és a Moore Hungary közös közleményében, amit a Telex ismertetett.