Összeül a kormány, hogy megfékezze az inflációt
“A brüsszeli szankciók energiaár-robbanást és soha nem látott inflációt szabadítottak Európára. Brüsszel jobban tenné, ha az infláció ellen indítana háborút, de onnan csak újabb szankciók jönnek. Nekünk kell visszaszorítani a szankciós inflációt!” – jelent meg szerdán egy friss bejegyzés Orbán Viktor Facebook-oldalán. A miniszterelnök posztjából kiderül, hogy a cél elérése érdekében ma kormányülést tartanak, amelyen Varga Mihály pénzügyminiszter is részt vesz.
Március környékén tetőzhetnek az árak a boltokban
Valós fundamentális okok álltak az elmúlt év élelmiszerdrágulásának hátterében, ám éppen ezen tényezők enyhülése miatt némileg mérséklődhet ez a nyomás a következő hónapokban – véli Hollósi Dávid. A Portfolio készített interjút az MKB Bank és a TakarékBank Agrár- és Élelmiszeripari Üzletágának ügyvezető igazgatójával, aki szerint az árak várhatóan március környékén tetőzhetnek.
Ha idén nem lesz a tavalyihoz fogható rendkívüli aszály, nem súlyosbodik tovább az orosz-ukrán konfliktus, kitart az inputárak stabilizálódása, 2024-re jutunk el oda, hogy ismét kisebb teher lehet a bevásárlás – véli Hollósi Dávid. Jóslata szerint az alapvető élelmiszerek esetében korrekció nyomán sem lehet arra számítani, hogy például a csirkemell ára kilogrammonkénti 2500 forint, a kenyéré 700 forint, az étolajé 600 forint alá csökken.
Karnyújtásnyira van a 600 forintos üzemanyag
Pénteken újabb árcsökkenés jöhet a hazai benzinkutakon. Hosszabb távon még tovább eshetnek az árak. Bővebben a Vezess.hu cikkében.
Miért a magyar infláció a legmagasabb egész Európában?
Az elmúlt évek külső sokkjai mellett a koronavírus-járvány alatt tapasztalt költségvetési költekezés és alacsony kamatszint okozta azt, hogy mostanra a magyar infláció a legmagasabb lett egész Európában – olvasható a Nemzetközi Valutaalap (IMF) elemzésében, amelyet a Portfolio ismertet. Az áremelkedési ütem valószínűleg épp most tetőzik, ugyanakkor a szervezet szakemberei szerint fontos, hogy elkerüljük a magasan ragadó inflációt, ehhez pedig konkrét javaslatokat is megfogalmaztak.
Sokan tűntek el a bankok feketelistáiról
Látványosan csökkent a banki feketelistán lévők száma, tavaly százezren kerültek le róla – írja a Napi.hu. 2023-ban azonban a lezárult törlesztési moratórium és a magas kamatok miatt, valamint a jelzáloghitelek kamatstopjának megszűnése esetén újra sokan kerülhetnek a KHR-listára.
A családtámogatások mellékhatása: több gyerek nem születik, cserébe megdrágult minden
A népességfogyást nem sikerült megállítani a bőkezű családtámogatásokkal sem, a születésszám is évtizedes mélyponton van, egészen mást azonban elértek a családoknak kiosztott pluszpénzek: megdrágultak a lakások, az építőipari árak, nehezebb hitelhez jutni. A hvg.hu az ilyen szándékolatlan következmények közül gyűjtötte össze a legfontosabbakat.
Emelkedik a 100E reptéri járatára váltható jegy ára
A növekvő inflációval, illetve a gyenge euró-forint árfolyammal indokolja a BKK, hogy 1500-ról 2200 forintra emelik a repülőtéri vonaljegy árát – olvasható a Telex cikkében. Ez a jegytípus a teljes jegybevétel csupán 4 százalékát adja, írják, és azt is, hogy egy 2019-es felmérés szerint
Vármegyei és országbérlet: olcsó lesz, de csalóka
Szintén a Telex közöl cikket arról, hogy májustól a gödöllőiek 4750 forintot, a ráckeveiek pedig akár 21 500 forintot is spórolhatnak havonta a vármegyebérlettel, de a civil közlekedési szervezetek szerint a lépés átgondolatlan, sok kárt okozhat, és felsejlik benne a városok büntetése is.
Az új olaj fehér, nem folyik, de legalább jó drága
Elon Musk nemrég arról beszélt, hogy a fosszilis tüzelőanyagok alternatív energiaforrásokra cserélésével a gazdaság az egyik függőségből a másikba megy át. A megtermelt energiát valahogy tárolni kell, így az akkumulátorok szerepe felértékelődik. A Tesla vezérigazgatója egyenesen úgy fogalmazott, hogy a lítiumakkumulátor az új olaj. A Világgazdaság cikke.