Világgazdaság: Európában dízelhiány lehet, de Magyarország megmenekült
Kulcsfontosságú döntés születhetett meg: a Világgazdaság információi szerint Magyarország mentességet kapott az Európai Bizottságtól a februárban élesedő újabb orosz szankció alól. Így a Mol behozhat a hazai piacra orosz kőolajból készült üzemanyagot. A hatálybalépés előtt álló EU-s szabály azt mondja ki, hogy február 5-től tilos Európába behozni és kereskedni orosz olajtermékekkel. A lap szerint mindez óriási kiesést jelent, hiszen az európai dízelfogyasztás egytizedét az orosz olajtermékek adják.
Brutális az élelmiszerek inflációja
Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat közzétette a 2022. decemberi inflációs adatokat. Azt már tudjuk, hogy a magyar infláció tovább emelkedett a novemberi 23,1 százalékról 25-re, ami így az uniós átlag két és félszerese. De mi a helyzet az élelmiszerek árával? – teszi fel a kérdést a Telex. Sajnos nincs jó hírük: az is tovább emelkedett, egész pontosan 49,6 százalék.
Mi történne, ha kivezetnék az árstopot?
Várhatóan óriási drágulással lehet majd szembesülni az ársapkákkal ellátott élelmiszerek körében, amint a kivezetik a hatósági árat, de az inflációs pályára ez alapvetően nem lesz hatással – vélik elemzők. A kiskereskedelemben viszont visszaállnának a piaci viszonyok, ami középtávon pozitív fejleményeket hozna: egyrészt megszűnnének a hiányjelenségek, másrészt enyhülnének az áremelések. A 24.hu cikke szerint ennek oka, hogy a többi, nem árstopos termék valószínűleg az indokoltnál nagyobb mértékben drágult.
Pesti egyetemisták kukákban turkálnak
Dumpster diving, azaz kukabúvárkodás. Az extrém vegánoktól indult mozgalom lényege, hogy az ember a szemétből szerzi meg a kidobásra ítélt, de amúgy még elfogadható minőségű élelmiszereket, zöldségeket, konzerveket. A válság miatt manapság nemcsak etikai megfontolásból választják ezt egyesek, hanem egyre többen rá is kényszerülnek. Az rtl.hu kukabúvárjelöltekkel vágott neki a pesti éjszakának, és üzletláncokat faggatott a hulladékkezelésükről.
Megrohanták a magyarok a horvát boltokat
Horvátország schengeni övezethez való csatlakozásával a magyarok is nagyon jól jártak, ugyanis könnyebben férnek hozzá az itthoninál lényegesen olcsóbb élelmiszerekhez. Bizonyos termékek feleannyiba kerülnek, mint itthon – idézi a Total Croatia News a poslovni.hr cikkét. Azt is felidézik, hogy Magyarországon a legmagasabb az infláció az egész Európai Unióban, a magyarok pedig előszeretettel járnak tankolni is a határon túlra.
Mennyi az átlagfizetés ott, ahol élsz?
Közzétették a fizetési számokat megyénként. Még a gazdagabb vidéki megyék fizetései sincsenek a budapesti bérek közelében sem – írja a hvg.hu. Két olyan megye is van, ahol még a 250 ezer forintos havi nettó is átlag fölöttinek számít.
Drágul a társasházak közös költsége
Reálisan 15-20 százalékos közösköltség-emelés következhet az idén a hazai társasházak zömében, miután drágult a katából kikerült vállalkozók szolgáltatási díja is – írja a Világgazdaság. Komoly problémát jelent és a felújítások elodázásához vezet a hitelkamatok megugrása, valamint az anyagköltségek, a munkadíjak drágulása. A társasházi törvény módosítása viszont még mindig várat magára.
A négyszeresére emelték a Rezsivédelmi Alap összegét
A Pénzügyminisztérium közölte, hogy az Országgyűlés elé került a rezsivédelmi költségvetés. A közlemény szerint a költségvetés reagál az ukrán háborúra és az energiaválságre. A PM kiemelte, hogy a legfontosabb feladatnak a családok védelmét tekinti a kormány – olvasható a Világgazdaságban. Az Alap összege közel négyszeresére, a tervezett 670 milliárd forintról 2610 milliárd forintra emelkedik.
Csökkenti árait egy német energiaszolgáltató
Jelentős mértékű árcsökkentést jelentett be Németország nyugati részének egyik legnagyobb, 700 ezer fogyasztási helyet ellátó városi közműszolgáltatója, a több százezer ügyfelet kiszolgáló Entega – írja az MTI. A Darmstadtot ellátó vállalat a villamos energia árát csaknem 25 százalékkal, a földgáz árát 30 százalékkal csökkenti áprilistól az egyetemes szolgáltatási területen. Az év második felében várhatóan a versenypiaci ellátás területén is csökkennek az árak, így mindenki kevesebbet fizet majd az energiáért – mondta Marie-Luise Wolff, az Entega vezetője egy pénteki lapinterjúban.
Marie-Luise Wolff a Frankfurter Allgemeine Zeitung című lapban közölt interjúban kiemelte, hogy a világpiacon megmarad a volatilitás, az árak heves ingadozása, és nem lehet arra számítani, hogy a földgáz ára visszatér a két évvel korábbi, alacsony szintre.
Tízmilliárd forinttal emelkedett Budapest energiaszámlája
Budapest 2022 utolsó negyedévében – 2021-hez képest – nagy megtakarítást tudott elérni az energiafelhasználásában, de továbbra is bíznak abban, hogy a főváros is kap majd kormányzati támogatást – erről is beszélt Kiss Ambrus főpolgármester-helyettes egy csütörtöki háttérbeszélgetésen. A Telex beszámolójából megtudjuk, hogy amennyiben 2021 és 2022 utolsó negyedéveit összehasonlítjuk, akkor tavaly 10 milliárd forinttal lett több a főváros energiaszámlája.
Áram és víz nélkül maradhat a Noé Állatotthon Alapítvány
Január 26-tól áram nélkül, vagyis víz, világítás és fűtés nélkül marad a Noé Állatotthon Alapítvány Vas vármegyében található rehabilitációs menhelye – írja a Blikk. Az állatotthon Facebook-oldalán kért segítséget, ugyanis az EON tavaly októberben felmondta az áramszolgáltatási szerződésüket az energiapiacon kialakult helyzet miatt. Arról is beszámoltak, hogy több mint 10 szolgáltatónak küldték el a megkeresést, de volt, ahol elutasították őket vagy egyáltalán nem válaszoltak, mindez 100 állatot érint.