Nagy változás készül a hazai élelmiszerboltokban
A tavalyi gazdasági válság nehéz helyzetbe hozta az élelmiszeripar magyar szereplőit és a fogyasztókat is. Az ágazati szakértők szerint 2023 nem fog kedvezni a prémium élelmiszereknek, az alacsonyabb árfekvésű és a saját márkás termékekre nőhet a kereslet hazánkban – írja a Haszon.hu. A lap szerint várható, hogy a prémium termékek piaca zsugorodni fog. Azok a fogyasztók, akik a továbbiakban nem tudják megengedni maguknak a magasabb árszintű termékeket, lejjebb fognak lépni egy kategóriát.
Nagy István elmondta, mikor lehet vége az élelmiszerárstopnak
Kifejezetten szociális típusú intézkedés az élelmiszerár-sapka, ezért abban a pillanatban, hogy a fogyasztói árak emelkedése elkezd visszatérni a normális medrébe, ki lehet vezetni ezt az intézkedést – mondta Nagy István az Indexnek adott interjújában. Az agrárminiszter azt is megmagyarázta, miért Magyarországon a legmagasabb az élelmiszerek inflációja.
Az élelmiszerek mellett az alapanyagárakban is csúcstartók vagyunk
A gabonafélék, a tojás és a tej ára emelkedett tavaly a legjobban a mezőgazdasági alapanyagok közül az Európai Unióban, de a gyümölcsök kivételével minden megdrágult. Magyarországon nemcsak az élelmiszerek, de az alapanyagok drágulása is jócskán meghaladta az EU többi országát – írja a Napi.hu. Ennek pontos okaira ugyanakkor nem adnak magyarázatot a világpiaci folyamatok.
Kiderült, mennyivel emeli a Telekom a havi díjakat
Ahogy arról a 24.hu elsőként beszámolt, jön az automatikus inflációkövető emelés a telefon- és internetszolgáltatások díjainál. A Vodafone után most már a Telekom is részleteket közölt az inflációkövető díjkorrekciójáról.
Durva tarifaemelésre készülnek a bankok
15-20 százalékkal drágulhat a bankolás, a tavaly kivetett különadó hatására minden korábbinál több cég emelhet tarifát – írja az rtl.hu. A legszegényebbek csak az úgynevezett alapszámlák közül válogathatnak, amelyekért akár havi 3 ezer forintot is elkérnek a bankok. Az ügyfelek többsége tavasztól, egy részük pedig már januártól nagyobb levonásokkal szembesülhet.
Elképesztő ütemben drágulnak Magyarországon a temetkezések
A Központi Statisztikai Hivatal legfrissebb inflációs adatai szerint egy koporsós temetés átlagára megközelítette a 350 ezer forintot, 348 310 forint volt az átlagár decemberben. Ez az összeg egy évvel ezelőtt még 299 430 forint volt, 2018 januárjában pedig 214 ezer forint, azaz alig egy év alatt 49 ezer forinttal, azaz 16 százalékkal, öt év alatt pedig 134 ezer forinttal nőtt, ez több mint 60 százalékos emelkedés. Márpedig a temetés éppen nem az a szolgáltatás, amelyen spórolni lehet, a gyászolók kényszerhelyzetben vannak, muszáj kifizetniük az egyre drágább szertartásokat, ha szeretnék megadni a végtisztességet szeretteiknek – írja a Világgazdaság. Az egyetlen opció, ami mérlegelendő, hogy a KSH adatai szerint a hamvasztásos temetések olcsóbbak.
Újabb drágulás jön a hazai benzinkutakon
A múlt héten tapasztalt üzemanyagár-csökkenést követően máris megfordul a tendencia, szerdán ismét emelkednek az árak – írja a Vezess.hu. Mindkét üzemanyag nagykereskedelmi ára tíz-tíz forinttal emelkedik Magyarországon.
Vendéglátás: további bezárásokat, áremeléseket, átalakuló működést jósolnak
Az utóbbi hónapokban egymás után jöttek a hírek az étterembezárásokról, de a tavaly jósolt csődhullám egyelőre elmaradt – írja a Telex. A szakmabeliek szerint a neheze még hátravan, de aki túléli a következő kínkeserves hónapokat, a végén nagyon jól járhat.
Akár évi egymilliót spórolhat az, aki felújítja a régi lakását
A meglévő ingatlanok korszerűsítése akár évi egymillió forintos, csaknem 90 százalékos megtakarítást is jelenthet sok lakástulajdonos számára – derül ki a Takarék Indexből. Minél régebbi egy ingatlan, annál több energiát fogyaszthat. A felújításokkal évi 1500 milliárdos lehetne spórolni nemzetgazdasági szinten.
Tovább drágulnak az albérletek
Kivárnak a vevők a magyarországi ingatlanpiacon, ahol az elmúlt hónapokban 40-50 százalékkal csökkent a tranzakciók száma, és ennél is nagyobb mértékben apad a kereslet – közölte a Balla Ingatlan az MTI-vel. Balla Ákos, az ingatlanközvetítő hálózat ügyvezetője közleményében úgy vélte, a vevők a magas hitelkamatok, illetve az emelkedő energiaárak miatt bizonytalanok. A közlemény szerint számottevő kereslet elsősorban az energiahatékony ingatlanok iránt tapasztalható, míg a rossz energiafelhasználású ingatlanok iránti igény nagymértékben visszaesett, így ezek csak jelentős, akár 20 százalékos árkedvezménnyel fognak gazdára találni.
Balla Ákos úgy vélte, az albérletek piacán a tavalyi tíz százalékos bérletidíj-emelkedést követően az idén hasonló mértékű drágulásra lehet számítani. A vásárlások számának visszaesése ugyanis a bérleti piacon generál keresletet, így ott tovább emelkednek az árak. A növekvő bérleti díjakat viszont sokan nem tudják már megfizetni, így várhatóan egyre több fiatal kényszerül vissza a szülői házba, az úgynevezett mamahotelbe – jegyezte meg a szakember.
A mozi még mindig az egyik legmegfizethetőbb szórakozás
Az infláció és az energiaárak megugrása okozta a legnagyobb problémát a magyarországi moziknak – mondta el a VG Podcast vendégeként a Cinema City kommunikációs vezetője, Buda Andrea. Hozzátette, meglehetősen furcsának találták, hogy mekkora felháborodást keltett a jegyáraik októberi emelése, mikor gyakorlatilag minden drágult az egész világon. Arról is beszélt, hogy az amerikai testvérvállalatuk csődeljárása, illetve a kevés tavalyi film nem okozott problémát a hazai láncnak.