Nagy Márton: Februárban fordulat jöhet az inflációban
Interjút adott Nagy Márton a Mandinernek. A gazdaságfejlesztési miniszter sok egyéb mellett arról is beszélt, hogy „kissé 25 százalék fölé csúszhat az infláció, de ez lesz a tető. Februárban már fordulat jöhet, onnan meg drasztikus csökkenés”. Szerinte februárban-márciusban megállhat az áremelkedés gyorsulása az élelmiszereknél, ugyanakkor tévedésnek nevezte, hogy áruhiány lenne. Nagy Márton úgy véli, a boltok nagy részében szó sincs hiányról, az áru egyszerűen a raktárban marad, nem kerül ki a polcra, nagyrészt mesterséges hiánygerjesztés folyik.
Minimálbérek a világon és infláció
A Picodi.com csapata megvizsgálta, hogyan változott a minimálbér 2023-ban a világ számos országában, és hogy ez a pénz elegendő-e ahhoz, hogy legalább a minimális életszínvonalat biztosítsa. A GazdaságPortál által ismertetett tanulmány 67 olyan országra terjedt ki, ahol a minimálbért a mindenkori kormány állapította meg. Magyarország a 17. helyen áll a béremelések rangsorában.
Csökkenhet az alapszámlák maximális havi díja
Radikálisan csökkentené az úgynevezett alapszámlák maximális havi díját a Gazdaságfejlesztési Minisztérium rendelettervezete. Az alapszámlák havi költsége jelenleg nem haladhatja meg az előző évi bruttó minimálbér összegének 1,5 százalékát, amit 0,5 százalékra módosítanának.
Keveset költenek a vásárlók
Fenekestől felfordultak a vásárlási viselkedésmódok az utóbbi időben – derül ki a Capgemini Kutatóintézet fogyasztói trendeket vizsgáló éves kutatásából, amely a megnövekedett megélhetési költségek fogyasztói szokásokra gyakorolt hatásait tárja fel. A 11 országban, 11 300 fogyasztó megkérdezésével folytatott felmérés eredményei szerint a fogyasztók közel háromnegyede (73%) kevesebbszer vásárol impulzívan, míg 69%-uk visszafogja a nem létfontosságú termékekre fordított kiadásait, mint az elektronikai termékek, játékok, az éttermi étkezés, ahogy elhalasztja a luxuscikkek vásárlását is.
A cégek nyeresége veri az inflációt
Miközben a béremelések versenyt futnak az inflációval, a vállalati profitok köszönik szépen, nagyon jól vannak – írja a Forbes. Legutóbb 34 százalékkal nőttek a cégek nyereségei, ez azonban a haszon mellett az inflációt is emelte. De a lap szerint a jó éveknek hamarosan vége szakad.
Sok cég került bajba az energiaszerződés miatt
Számos kis céget fenyeget az a veszély, hogy 2023-ban áramellátás nélkül marad. A 24.hu cikkében azt írják, hogy a vállalkozások közül sokan nem tudnak világpiaci áron áramot vételezni, ami komoly versenyhátrányt okozhat, újabb áremeléseket, elbocsátási hullámot válthat ki.
A Kádár-kockánál simán nyerhető 40 százalék a hőszigeteléssel
Magyarországon a háztartások a legnagyobb energiafogyasztók, az ország teljes energiafelhasználásának körülbelül az egyharmada jut rájuk. Emellett a legnagyobb energiapazarlók és jelentős szén-dioxid-kibocsátók is – írja a Telex. Az elmúlt évek rezsicsökkentett energiaárai mellett kevesen érezték sürgetőnek, hogy lakásaikat energetikai szempontból újítsák fel, de a megszaladó díjak ösztönzőek lehetnek, hogy a tulajdonosok belevágjanak ilyesmibe. A hosszabb távon pénztárcabarát megoldások ráadásul a klímaválság ellen is hathatnak.
Nagyot drágultak az óvszerek
Ma már sehol sem lehet megúszni ezer forint alatt a hagyományos, három darabos kiszerelésű óvszer vásárlását sem, az egyik salgótarjáni benzinkúton például 3-4 ezer forintos árcédulával is találkozhat az, aki nem készül fel előre, és itt kénytelen megvenni az eszközt – írja a Nool.hu. A lap szerint ár-érték arányban érdemesebb a nagyobb kiszerelésű dobozokat vásárolni, akár 100-150 forintot is lehet spórolni egy-egy darab óvszeren.