Éder Tamás: Fordulat a boltokban
Félő, hogy a reáljövedelem-csökkenésnek, a drasztikus élelmiszerinflációnak az egyik hatása az lesz, hogy ismételten megerősödik a gyengébb minőségű termékek iránti kereslet – mondta Éder Tamás, a Magyar Húsiparosok Szövetségének elnöke, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara élelmiszeriparért felelős alelnöke az InfoRádió Aréna című műsorában. Beszélt arról, hogy , a következő hónapokban érdemben csökken az élelmiszer-infláció, hogy húsvét előtt elegendő és megfelelő kínálat lesz az élelmiszerboltok polcain, de kitért az ársapkák jövőjére, a feldolgozóipar lemaradására és húsfogyasztási szokások változására is.
Kiderült, hol olcsóbb a húsvéti sonka és a tojás
A magas infláció miatt sokaknak egyáltalán nem mindegy, milyen áron tudják beszerezni az ünnepi menühöz szükséges hozzávalókat. Ha figyelünk, sokat spórolhatunk. A sonka, tojás, retek, újhagyma, fonott kalács, torma és néhány esetben a bárányhús elengedhetetlen kelléke a húsvéti ünnepeknek. Ezek árai viszont meglehetősen széles skálán mozognak – derül ki a 444 körképéből, amiben Budapesten 9 különböző hely árait hasonlították össze.
MNB: leghamarabb 2025-re csökkenhet tartósan 3%-ra az infláció
Átlagosan 26 százalékos élelmiszerdrágulást vár idén a Magyar Nemzeti Bank – ezt a Jegybank közgazdasági elemzésekért felelős igazgatója nyilatkozta az RTL Híradónak. Baksay Gergely azt mondta, lehetnek olyan termékek, amelyeknek az ára csökken, általánosságban azonban továbbra is drágulásra kell számítani, még ha ez szerinte lassabb is lesz, mint tavaly. A Nemzeti Bank úgy számol, leghamarabb 2025-ben szoríthatják tartósan három százalékra az inflációt.
Kevesebb ruhát veszünk az infláció miatt, de az okostévéről nem mondunk le
Az e-kereskedelem a Covid idején négy évnyi fejlődésen ment át egyetlen év alatt – mondta az Ecommerce Hungary Egyesület alelnöke a Napi.hu videó podcastjének legújabb adásában. Ormos Zoltán azt is kiemelte, hogy az emberek elsősorban nem a szórakoztató elektronikai cikkek vásárlásából vettek vissza, inkább a ruházati kiadásaikat csökkentették.
Javulóban az euróövezeti fogyasztók inflációs várakozásai
Februárban tovább csökkent a fogyasztók által érzékelt infláció és az elkövetkező tizenkét hónapra vonatkozó inflációs várakozás az euróövezetben az Európai Központi Bank (EKB) kedden publikált felmérése szerint, amiről a Porfolio számolt be bővebben.
Kivárnak a bankok
Az elmúlt hónapok óvatos, de egyértelmű kamatcsökkentései szinte teljesen leálltak áprilisra a bankoknál. Akadt még ugyan olyan nagybank, amelyik olcsóbbá tette a lakáshiteleit, de a többiek inkább emeltek a jelzálog- és személyi kölcsöneiknél, vagy kivártak a változtatással, derül ki a Bank360.hu 24.hu által szemlézett összesítéséből. Nagyobb kamatmozgásokat a jegybanki szigor enyhülése hozhat, arra azonban még akár hónapokat is várni kell.
Népszava: januárban tíz százalékos felárral adták a gázt az oroszok Magyarországnak
Korábbi számításaikkal összevetve azt írják, ha 2021 őszén nem állapodott volna meg Magyarország és Oroszország a 15 éves hatályú gázszállítási szerződésről, akkor a tőzsdéről beszerezve a földgázt, hazánk egy év alatt közel háromszázmilliárd forintot takaríthatott volna meg.
Dízelhiányt jósoltak, mégis nagyot esett az ár, mi van a háttérben?
Egészen az őszig olcsóbb lehet a gázolaj, mint a benzin, de egy finomítói leállás most nagyon kellemetlen helyzetet idézne elő a régióban – írja a 24.hu. A Mol szerint az orosz kőolajról történő leválás hosszú távon jelenthet nagyobb kockázatot.