Egy szubjektív kosarat állított össze a G7, amiből kiderült, hogy decemberben nem volt nagyobb az éves infláció, mint novemberben. Ugyanakkor a 42 élelmiszer árát vizsgáló adatokból az is látszik, mely termékcsoport felelős azért, hogy az év végén is rendkívül magas maradt az infláció.
Még decemberben is 49 százalék volt az infláció, ha azt a 42 élelmiszert vesszük alapul, melynek árait a G7 immáron 3 éve jegyzi.
Az árak vizsgálatából az is látható, hogy egyes termékek kevesebbe kerültek az év utolsó napjaiban, mint novemberben. A narancs 27, a fehérrépa 23, a paprika 7, a sárgarépa 6 százalékkal lett olcsóbb.
A decemberben tapasztalható magas infláció a tejtermékeknek volt köszönhető.
A trappista sajt egyetlen hónap leforgása alatt 18,7 százalékkal drágult. De rendkívül mértékben nőtt az 1,5-ös UHT tej ára, ami december végén átlagosan 380 forintba, míg a 2,8-as ESL tej 433 forintba, az 1,5-ös ESL tej pedig 395 forintba került a lap adatai szerint.
Ezzel szemben az árstopos 2,8-as UHT tejnek 211 forintba kellene kerülnie, ami jellemzően nem található meg a boltok polcain, pedig hamarosan kétszer annyit kell belőle készleten tartani a kereskedőknek, mint a hatósági árak bevezetésekor.
A laktózérzékenyek számára jó hír lehet, hogy a külföldről behozott zab- és rizsital ára mostanra alacsonyabb lett, mint amennyibe a magyar laktózmentes tej kerül.
A lap által vizsgált termékek ára 2022. december végén 26 953 forintba kerültek, amiért 2021. végén még csak 18 124 forintot kellett fizetni.