Besokalltak a vásárlók attól, hogy többet fizetnek és kevesebbet kapnak a boltokban - lépett az egyik gyártó
Az amerikai PepsiCo korábbi gyakorlatával ellentétben növeli termékei méretét, és azonos áron kínálja őket, számol be a CNN. A snackgyártó óriásvállalat így próbálja visszanyerni vásárlóit, akik megelégelték a termékek folyamatosan csökkenő méretét és mennyiségét.
A vásárlóknak elege lett
A PepsiCo, ami a Lay’s, Doritos, Tostitos és Ruffles chipsek gyártásáért felelős, mostantól több chipset tesz egyes zacskókba, hogy visszacsábítsa elveszített vásárlóit. A vásárlók megelégelték a folyamatosan zsugorodó termékméreteket: ezt a tendenciát sütiken, papírtörlőkön és más termékeken is tapasztalhatták.
A folyamatot angolul “shrinkflation”-nek, vagyis zsugorinflációnak nevezik:
ez arra utal, amikor a gyártó csökkent a termék méretén és mennyiségén, de azonos áron kínálja azt.
Ebből lett elegük az amerikai fogyasztóknak, akik az elmúlt években egyre kevesebb chipset vásároltak a PepsiCo által gyártott márkák közül.
A PepsiCo szóvivője a CNN-nek elmondta, hogy a Tostitos és a Ruffles “bónusz” zacskói 20 százalékkal több chipset tartalmaznak változatlan áron. A PepsiCo emellett két további zacskóméretet is bevezet a gyártásba: a kisebb chipses zacskók olcsóbb áron lesznek kaphatók, mondta a szóvivő.
Ez komoly fordulatot jelent a folyamatosan zsugorodó termékméretek után. Edgar Dworsky fogyasztóvédelmi ügyvéd, a Consumer World weboldal alapítója aprólékosan követi a zsugorodást. 2021-ben megállapította, hogy a Tostitos avokádós változata 0,35 literről 0,32-re zsugorodott, míg a lime-os verzió 0,38-ról szintén 0,32-re csökkent. Dworsky azt is észrevette, hogy a Ruffles 2013-ban 0,01 literrel csökkentette a tejfölös-hagymás chipses zacskó súlyát.
“Itt volt az ideje” – mondta Dworsky a termékméretek növekedéséről.
A chips-kedvelők évekig szenvedtek a méretcsökkenés miatt.
A PepsiCo a legnagyobb sós snack-gyártó az Egyesült Államokban, és a versenytársak valószínűleg követni fogják a példáját – mondta Robert Moskow, a TD Cowen elemzője a CNN-nek.
Kevesebb snack-et vásárolnak az amerikaiak
A PepsiCo-t az is motiválta a döntéshozatalban, hogy a fogyasztók az infláció miatt kevesebb rágcsálnivalót vásároltak az elmúlt években. Ha pedig mégis chipset vesznek, akkor a drágább márkák helyett inkább az üzletek olcsó, saját márkás termékei mellett döntenek. A Bank of America elemzőinek kutatása szerint 2024 harmadik negyedévében a snack-eladások 0,5 százalékkal csökkentek az előző év azonos időszakához képest, a kiskereskedelmi eladások pedig 1,1 százalékkal estek vissza. A PepsiCo chips-eladásai 1 százalékkal csökkentek az elmúlt negyedévben.
A rágcsálnivalók árai gyorsabban emelkedtek, mint más bolti cikkeké.
Moskow szerint a sós rágcsálnivalók unciánkénti ára 2020-hoz képest 36%-kal nőtt, ami meghaladja az általános élelmiszeráruházi árak 21%-os növekedését.
A félliteres burgonyachipsek átlagára szeptemberben 6,46 dollár (2300 forint) volt. A Munkaügyi Statisztikai Hivatal szerint 2020 szeptemberében az átlagár 5,02 dollár (1900 forint) volt.
Az elmúlt években a fogyasztók és a törvényhozók egyaránt tiltakoztak az ellen, hogy a vállalatok csökkentik a termékek méretét, miközben emelik az árakat. Joe Biden elnöktől kezdve a népszerű Szezám utca-sorozat Sütiszörnyéig mindenki panaszkodott a zsugorodásra.
A PepsiCo, a General Mills, a Mondelez és más élelmiszergyártó nagyvállalatok első körben az akciókat növelték, hogy megpróbálják visszahódítani a vásárlókat. Ez azonban hatástalannak bizonyult a Bank of America szerint.
Más vállalatok is próbálnak reagálni a fogyasztók elégedetlenségére: a Domino’s pizzázó-lánc a múlt hónapban kedvezményt kínált az online vásárlók részére, akik két vagy több közepes pizza rendelése esetén az egyik pizza méretét ingyenesen nagyra növelhették. “A fogyasztóknak kezd elegük lenni abból, hogy ugyanazért az árért kisebb adagot kapnak” – mondta Sandeep Reddy, a Domino’s pénzügyi vezetője a múlt hónapban.