Az elmúlt időszak – különösen a legutóbbi 12 hónap – alaposan megviselte a magyarok pénztárcáját: az uniós rekorder infláció, a kiszámíthatatlan gazdasági helyzet és a közelgő hideg hónapok mind megnehezítik a mindennapokat. A Bank360 a Cofidis legújabb kutatását szemlézve azt írja, hogy
a lakosság 53 százaléka még az ősszel számít nagyobb kiadásra, minden második magyar pedig előre készül a fűtési szezonra
– amin csak ront az, hogy a legtöbb válaszadó szerint idén magasabb lesz a rezsi, mint tavaly. A válaszadók átlagosan úgy számolnak, hogy a fűtési szezonban körülbelül 120 ezer forinttal kell majd többet fizetniük, amire már most előre félreraknak.
A kutatásban résztvevők 62 százaléka tervez spórolni idén a rezsin, sokan úgy, hogy egyszerűen nem fűtik fel a lakásukat annyira, mint tavaly.
Egy átlagmagyarnak már évente kettőnél többször van szüksége több pénzre, mint amennyit havonta szokásosan elkölt – derül ki a kutatásból, ami hangsúlyozza:
tavaly júliushoz képest 50 ezerrel több, mintegy havi 200 ezer forint hiányzik a családi kasszából.
A megkérdezettek 25 százaléka, tehát egyharmada állítja azt, hogy kényelmesen kijön a jövedelméből, a válaszadók háromnegyedének több bevételre lenne szüksége. A pénzügyi helyzeten valamelyest enyhít az, hogy SZÉP-kártyával már élelmiszert is lehet vásárolni; a válaszadók 17 százaléka szerint ez jelentősen enyhít a nehézségeken.
Bátrabban veszünk fel hitelt
A felmérésből az is kiderül, hogy
a magyarok 10 százaléka tervez hitelt felvenni egy éven belül.
Tavaly ilyenkor ennél kevesebbet mertek volna belevágni egy ekkora pénzügyi elköteleződésbe. A hitel mértéke is változott, míg tavaly ilyenkor átlagosan 1 millió 350 ezret vettek volna fel, idén már csak 1 millió 280 ezret. A megkérdezettek 32 százaléka lakásvásárlásra venne fel pénzt, 30 százalékuk pedig lakásfelújításra.
A hitel mellett a lakosság persze szeretne magasabb béreket is, ezért megnőtt a munkahelyváltási szándék is. A munkavállalók egyhatoda még idén váltana, ezek közül a legnagyobb – 29 százalékos – arányban a harminc év alattiak.
A 18-69 éves munkavállalók 64 százaléka választaná a többet fizető munkahelyet
még akkor is, ha ez nem felel meg az eddigi képzettségüknek vagy szakmai tapasztalatuknak.