Az elmúlt egy évben a szeszes italok, dohányáruk és az üzemanyagok ára emelkedett jelentősen. A fogyasztói árak egy hónap alatt átlagosan 0,5%-kal nőttek – olvasható a KSH honlapján.
Az infláció 2020 májusához képest az alábbiak szerint alakult:
- Az élelmiszerek ára 2,6, ezen belül az étolajé 24,6, a tojásé 8,7, a margariné és a száraztésztáé 7,0, a munkahelyi étkezésé 6,6, a liszté 6,3, a gyümölcs- és zöldségleveké 6,2, a rizsé 6,1%-kal emelkedett. Viszont 7,5%-kal csökkent a sertéshús ára.
- A szeszes italok, dohányáruk ára átlagosan 12,2, ezen belül a dohányáruké 19,8%-kal nőtt.
- A tartós fogyasztási cikkekért 3,5%-kal kellett többet fizetni, ezen belül az új személygépkocsik 9,2, a szobabútorok 6,7%-kal kerültek többe.
- A járműüzemanyagok ára 36,2%-kal magasabb lett.
- A ruhák és cipők pedig átlagosan 1 százalékkal drágábbak, mint egy évvel ezelőtt.
- A szolgáltatások átlagosan 2,1 százalékkal drágábbak az egy évvel korábbinál.
- A háztartási energia 0,4 százalékkal drágult.
2021. január–májusban az előző év azonos időszakához képest a fogyasztói árak az összes háztartást figyelembe véve átlagosan 3,9, a nyugdíjas háztartások körében pedig 3,6%-kal emelkedtek.
A hvg.hu azt írja, hogy a most közölt, nyolc és fél éves rekordszinten álló inflációs adat azért is fontos, mert az egy hónapja kiadott, 5,1 százalékos adat már annyira rossz volt, hogy Virág Barnabás bejelentette: az MNB is hajlandó beavatkozni az infláció letöréséért. A Magyar Nemzeti Bank alelnöke akkor azt ígérte, hogy a júniusban megjelenő inflációs jelentés lesz a döntések mozgatórugója, ha ez az adat rossz, akkor az is elképzelhető, hogy az alapkamathoz hozzányúljanak.