Kétségbevonhatatlan tény, hogy az infláció az egész világon végigsöpört: gyakorlatilag nincs olyan ország, ahol az elmúlt egy évben – és különösen az elmúlt pár hónapban – ne emelkedtek volna az árak ijesztő mértékben. Mindenesetre, ha másban nem is, ebben legalább világelsők vagyunk: az OECD kutatásai alapján ugyanis Magyarországon nőttek az élelmiszerek árai a legnagyobb mértékben, 23,1 százalékkal. Összehasonlításképp ugyanez az Egyesült Államokban „mindössze” 12,2 százalék, ami természetesen még mindig magasnak számít, de a két érték között lévő tíz százalékos különbség szembetűnő.
Nemrég pedig még az is kiderült, hogy akadnak olyan élelmiszerek, amik egyszerűen olcsóbbak a tengerentúlon, mint itthon – és nem luxuscikkekről van szó – írja a Pénzcentrum. Az amerikai Észak-Karolina államban található, Charlotte városában élő Pólya Brigitta ugyanis a TikTokra töltött fel videót, amiben bemutatja, hogy mi mennyibe kerül egy ottani, heti nagybevásárlás során. Az amerikai árak szerint egy üveg közel egykilós ketchup nagyjából1800 forintba kerül, amíg itthon ugyanezért több, mint kétezer forintot kell fizetnünk. Hasonló a helyzet a szeletelt gombával is, ami az amerikai boltok polcain 770 forintos árban kapható, itthon a KSH adatai alapján ez 1200 forint körül mozog – ami máris nagyjából ötszáz forintos különbséget jelent a két ország árfekvése között. A többi bemutatott termék – felvágottak, gyümölcsök, édességek – árai hasonlítanak azokra, amit a haza polcokon találhatunk, egy-kétszáz forintos eltérések fedezhetők csak fel; bizonyos esetekben az amerikai ár magasabb, bizonyos esetekben a hazai.
Emellett viszont érdemes összevetni a két országban megkereshető átlagfizetést is és akkor máris sokkal nagyobbnak tűnhet ez a különbség. Amerikában ugyanis havonta átlagosan egymillió ötszázezer forint körül keresnek az állampolgárok, itthon ez körülbelül háromszázezer forint, vagyis éppen az ötöde az amerikai átlagkeresetnek. Ebből adódóan nem csoda, hogy Magyarországon egyre többen és egyre többféle módon próbálnak meg spórolni, kevesebbet költenek, jobban megnézik az árakat és odafigyelnek arra, hogy minél gazdaságosabb döntéseket hozzanak. Mindezek mellett azonban fontos odafigyelni a mentális egészségünkre is akkor, amikor ilyen kiszámíthatatlan a jövő.