Megszólalt a Pick: ezért olcsóbb a magyar szalámi Németországban
Bizonyos Pick szalámik, legalábbis alkalomadtán biztosan drágábbak Magyarországon, mint egyes német boltokban. A vásárlói kérdés jogos: mégis hogyan lehet, hogy egy Magyarországon gyártott termék drágább idehaza, mint külföldön? – teszi fel a kérdést a Pénzcentrum. Ráadásul pontosan olyan nyugat-európai országokban, ahol az átlagkeresetek legalább a kétszeresei az itthon tapasztalhatóknak. A portál megkereste a Pick Szeged Zrt.-t, mondják el, mégis mi okozza a bicskanyitogató különbségeket. Annyit elárulunk, hogy az egyik tényező a hazánkban csúcsra járó áfa, de azért más is befolyásolja az árakat.
Tényleg kiszivárgott a mai KSH-adat
A ma reggel megjelent kiskereskedelmi adatok ismeretében már teljesen biztos: a Központi Statisztikai Hivatal adatai napokkal a megjelenés előtt kiszivárogtak – írja a Portfolio. A portál arra is felhívja a figyelmet, hogy ezek a számok megegyeznek a Makronóm Intézet szombati közleményében szereplő adatokkal, vagyis az intézet több nappal a hivatalos megjelenés előtt ismerte a KSH adatait. A Portfolio szerint ilyen szintű kiszivárgás példátlan a magyar statisztika történelmében. Az aggályos körülmények között napvilágot látott adatokból egyébként kiderül: decemberben is kevesebb élelmiszert vásároltunk, mint egy évvel korábban.
Óriási bajt jeleznek a friss költési adatok a boltokban
A KSH friss adatait elemzi a hvg.hu. Mint írják, szinte minden várakozásnál rosszabb lett a magyar kiskereskedelem forgalma az év végén, és 2022 egészére is csak a benzin nyomott ára és a kormányzati osztogatás miatt mérhettek növekedést. Ami igazán mutatja, hogy mekkora baj van a magyar gazdaságban, az az élelmiszerüzletek forgalma – olvasható a lapban.
Kiskereskedelem: üzletek szűnhetnek meg
Az üzletek igen komoly kihívásokkal szembesülnek a többszörösére ugró energiaköltségek, az egyes termékekre bevezetett árkorlátozások, valamint a nagyobb láncokat érintő kiskereskedelmi különadó miatt is, miközben a kereslet is gyengül, ami egyes ületek megszűnéséhez is vezethet – olvasható a Privátbankár cikkében. A Magyar Bankholding vezető elemzője, Suppan Gergely értékelte a KSH hétfő reggeli adatait.
MNB-alelnök: Új inflációs dinamika látszik Magyarországon
A kereslet lassulása kezd kihatni az árak növekedésére – mondta Patai Mihály, a magyar jegybank alelnöke egy hétfői konferencián, utalva a kiskereskedelmi forgalom csökkenésére és a legfontosabb nyersanyagárak visszaesésére. A téma kifejtése a Portfolio cikkében olvasható.
Szerdán jelentősen csökken az üzemanyagok ára
A gázolaj nagykereskedelmi árát közel 20, a benzinét pedig 8 forinttal csökkenti a Mol szerdától – tudta meg a 24.hu. Legutóbb múlt pénteken változott az üzemanyagok ára, akkor is csökkent. A benzin ára jelenleg átlagosan 618 forint, míg a gázolajé 660 forint. Amennyiben az árváltozás érvényesül a kutakon, akkor a dízelért átlagosan 640 forintot kell majd fizetni, míg a benzinért 610 forintot.
Életbe lépett a szankciók újabb köre
Üzemanyaghiányt várhatóan nem, drágulást azonban okozhat a hétvégén életbe lépett újabb uniós szankció. Vasárnaptól tilos orosz eredetű olajtermékeket behozni az Európai Unióba – így dízelt is, amiből a kontinensen tíz százalékkal több fogy, mint amennyit az itteni finomítók elő tudnak állítani. A kétlépcsős olajembargó, amiről Orbán Viktor szavazatával még tavaly nyáron döntöttek az uniós országok vezetői, a legfontosabb bevételétől fosztja meg a putyini Oroszországot. Az rtl.hu a Mol-t és egy szakértőt kérdezett az újabb szigorítás hatásairól.
Csökkenti a vaj árát az ALDI
A nemzetközi tej- és beszerzési piacon kialakult árcsökkenés teszi lehetővé, hogy az Aldi Magyarország a mai naptól jelentősen, 20 százalékkal kedvezőbb áron kínálja a legkeresettebb vajakat, méghozzá tartósan, nem csak átmeneti akció keretében.
Sokkal jobban drágult az iPhone Magyarországon, mint az Egyesült Államokban
A csúcskategóriás iPhone készülékek ára az Egyesült Államokban 66 százalékkal nőtt 2009 óta, amikor az iPhone 3GS került a boltok polcaira. Magyarországon egy iPhone 14-es már több mint 100 százalékkal drágább, mint a 2009 csúcsmodell – írja a Világgazdaság. Az Apple vezérigazgatója, Tim Cook szerint a drágulás nem probléma, mivel az emberek hajlandók többet fizetni a legjobb termékekért.