Ha nem is Németországgal egy szinten áll, de azért a fontosabb üzleti partnerek között kap helyet Ukrajna a magyar kereskedelemben – írja a hvg.hu. Olyannyira, hogy szomszédos állam a 15. legfontosabb ország az importőreink listáján, pont egy hellyel az Egyesült Államok mögött.
Csak a 2021-es évben 652 milliárd forint értékben hoztak be ukrán termékeket Magyarországra.
A legfontosabb ukrán importcikkünk természetesen a földgáz: 2021-ben 190 milliárd forintért vásároltak a magyar energiacégek Ukrajnától gázt, és még 958 millióért más szénhidrogént.
Hihetetlennek hangzik, de a második legnagyobb összértékű ukrajnai beszerzésű termék, amiért magánszemélyek és magyar cégek 90 milliárd forintot fizettek, nem más, mint az elektrotermikus háztartási kávé- és teafőzők.
Ez egész pontosan azt jelenti, hogy a világ több pontjáról Magyarországra érkező elektromos kávé- és teafőzők nagyjából kilenctizede jön Ukrajnából. Erre minden bizonnyal kevesen gondoltak volna.
A második helyre az autóiparral kapcsolatos termékek importja került. Az egyik legnagyobb tétel az ukrajnai bevásárlólistán a járművekbe való gyújtó- és más huzalkészlet, csak 2021-ben ebből 38,7 milliárd forint értékű termék érkezett Magyarországra. Ezen kívül további 16,3 milliárd forint értékű elektromos vezetéket adtak el ide az ukrán beszállítók.
A harmadik helyen az import rangsorában a faipar áll. A faanyagok nagy része jegenyéből vagy lucból való. Az árucikkek 34 milliárdos importjából mintegy 24 milliárd vonatkozott hosszában fűrészelt vagy szélezett, vágott vagy hántolt, 6 milliméternél vastagabb fára.
Vas- és acélipar – vas- és acélárukat tavaly 8 milliárd forint értékben hoztak be, például összetett szerkezeti elemeket, huzalokat, kábeleket, de majdnem hárommilliárd forintot értek az Ukrajnából Magyarországra eladott zárak is.
Az élelmiszerekkel kapcsolatban elmondható: 4,9 milliárd forintért hoztak be az országba szójababot, 1,6 milliárdért vásároltak kukoricát, 2,8 milliárd forintért vettek cukorrépát és cukornádat a magyar cégek.
A már kész ételek közül a csokoládé- és kakaótartalmú édességeknek 2,8 milliárd forint volt az importforgalma.