Az élelmiszerpazarlás problémájára és a fogyasztói tudatosság fontosságára hívja fel a figyelmet az IKEA és a Felelős Gasztrohős Alapítvány. Górcső alá vették, milyen egyszerű lépéseket tehetünk például a konyhában, hogy védjük a környezetünket és zöldebbé tegyük a bolygót.
Brutális mértékű élelmiszerpazarlás
A kidobott élelmiszereinkkel nagyban hozzájárulunk a klímaváltozáshoz, hiszen egyrészt a termeléshez szükséges energiát, vizet, állatok esetében a takarmányt is elpazaroljuk, másrészt a szemétre kerülő szerves anyagok bomlásuk során gyorsítják a globális felmelegedést. Az élelmiszerek akár egyharmadát is kidobják a háztartásokból – írják a közleményben.
„Európában az élelmiszerpazarlás körülbelül 70 %-ért a háztartások felelősek, a maradék 30 % pedig a kereskedelem, utaztatás, termelés során származik. A világon megtermelt élelmiszerek 1/3-a a kukában landol, s a legfrissebb hazai adatok szerint a magyar háztartásokban fejenként évi 68 kilogramm étel kerül a kukába.” – mondta Szabó Eszter a Felelős Gasztrohős Alapítvány kommunikációs munkatársa. Ahhoz, hogy ezt minimalizáljuk vagy elkerüljük, elég néhány pofonegyszerű megoldás beépítése a mindennapjainkba.
Az egyik: ha szezonális élelmiszereket vásárolunk, így elkerülhetjük, hogy az importálás folyamán megromoljon az áru, s emiatt a szemetesben landoljon. Ha már megvásároltuk a termékeket, akkor is lehet alkalmazni egy tudatosabb, zöldebb megoldást, például a megvásárolt zöldségek-gyümölcsök héját számtalan kreatív módon fel lehet használni: pillanatok alatt készülhet belőle alaplé, ropogós chips, az almahéjából tea, sok zöldség leveléből pedig saláta vagy pesto. A hús vásárlás esetében érdemes egész állatot vásárolni és minden részét felhasználni – írják. Azt is hozzátették, hogy sok háztartásból hiányzik az ételtárolás szervezettsége, az ételtárolók segítségével azonban könnyen átláthatóvá tehetjük a hűtőnk és szekrényeink tartalmát, illetve hermetikus zárásuknak köszönhetően az ételek hosszabb ideig megőrizhetik minőségüket.
Minimális odafigyeléssel, tudatos vásárlással még a pénztárcánknak is kedvezhetünk!
Mondjuk úgy, ha csak a szükséges termékeket vesszük le a polcról, amiket felhasználunk, így azok nem a kukában fognak landolni.
Minden apró, egyéni lépés számít
„Vannak, akik kételkednek az egyéni aktivizmus hatékonyságában, de én hiszem, hogy a világnak nem egy maroknyi tökéletes környezetvédőre van szüksége, hanem több milliónyi tökéletlenre” – emelte ki Antal Éva, aki a közösségi médiában ismert „Vászonzsákoslány”-ként igyekszik motiválni és tippekkel segíteni a követőit.
A jó ügy érdekében egy nemzetközi kihívást indított el az üzlethálózat az IKEA Better Living alkalmazáson belül, mely hazánkban is nagy sikert aratott. A több mint 1300 fő részvételével történő kihívás eredményeként csupán 10 nap alatt 47 700 kg CO2-t, 3400 kg hulladékot és 451 900 liter vizet takarítottak meg a résztvevők. A legnépszerűbb tevékenységek közt tartják számon a kulacs használatát és újratöltését, a csap elzárását és a világítás lekapcsolását – ha nem indokolt a használatuk -, az elektronikai eszközök használatának csökkentését, valamint természetes hőmérséklet-szabályozást.