A vírusnak köszönhetően erősen beindult a pénzügyi szektor digitalizációja, így a jövőben rohamosan terjedhet az online ügyintézés és az elektronikus fizetési megoldások, hosszabb távon pedig még akár az alapjövedelem ötlete is előtérbe kerülhet – írja a Portfolio.
Ügyintézés online
Sokan eddig csak személyesen intézték a pénzügyeiket, a koronavírus miatt azonban sorra zártak be a bankfiókok, az ügyintézésre pedig online vagy telefonon van lehetőség. A koronavírus miatt olyannyira megnövekedett a bankok online forgalma, hogy összeomlottak egyes amerikai pénzintézetek webes felületei. Van rá esély, hogy az ügyfelek rájöjjenek, mennyivel gyorsabb és kényelmesebb ez a módszer, a megnövekedett keresletnek köszönhetően pedig a bankok nagyobb hangsúlyt fektethetnek majd online csatornáik fejlesztésére és a szabályozók papírcentrikussága is lazulhat hosszabb távon. Akár több terméket (pl. jelzáloghiteleket) intézhetünk majd teljesen digitálisan – írja a portál.
Elektronikus fizetés
Ha a legkoszosabb tárgyakról készítenénk listát, a készpénz biztosan ennek az élére kerülne, hiszen rengetegszer cserél gazdát. A koronavírus miatt az elektronikus fizetési eszközök használatára buzdítanak világszerte, így sokaknál háttérbe szorult a készpénz használata. Itthon egyelőre még nem látszik az elektronikus fizetések rohamos népszérűsödése, ellenben felértékelődött a készpénz alacsony kockázatú vagyonelemként betöltött funkciója, így összességében megugrott a készpénzhasználat az országban márciusban. A jövő azonban az elektronikus fizetésé, ráadásul az ezen alapuló rendszerek higiénikusabbak, biztonságosabbak és transzparensebbek is.
Az egyérintéses kártyák mellett a mobilfizetések is előtérbe kerülhetnek.
Tarolnak a fintechek
A digitális pénzügyi startupoknak, a fintechcégeknek “jót tesz” a jelenlegi helyzet, ugyanis a mobilappjaik, webes felületeik még egyszerűbben használhatók, mint a hagyományos bankoké, ami a digitális világban kevésbé jártas használóknak nagy segítség lehet. Emellett sokan üzemeltetnek olyan online fizetési rendszereket, melyeknek használata az e-kereskedelem megugrásával ugyancsak jelentősen megnőtt. Nem minden ilyen cég nyer a víruspánikon: a kkv-k fizetési rendszerüzemeltetői, illetve a sűrűn utazóknak kedvező devizaváltást kínáló startupok legalább rövidtávon egészen biztosan megsínylik majd a járványt – írja a lap.
Alapjövedelem és koronavírus
Az Egyesült Államokban elkezdett elektronikusan pénzt utalni a kormány a lakosságnak, hogy a válságot át tudják vészelni, egyes országokban pedig az állam kezességet vállalt a bérek kifizetéséért. Egyre inkább előtérbe került az alapjövedelem gondolata, ami nemcsak válságkezelésre, hanem hosszabb távon is alkalmazható lenne – Spanyolországban például már kilátásba is helyezte a kormány az alapjövedelem bevezetését. Ha még most nem is, a koronavírus hatására, vagy később azonban erőt kaphatnak az olyan politikai mozgalmak, melyet például Andrew Yang demokrata elnökjelölt is megpróbált elindítani párton belül az Egyesült Államokban.