Szigorító intézkedések meghozatalát javasolja a Magyar Orvosi Kamara, amely konstruktív együttműködésre szólítja fel a döntéshozókat mind a koronavírus-járvány leküzdésében, mind a magyar egészségügy megújításában, fejlesztő átalakításában – írta a szervezet az MTI-hez eljuttatott közleményében kedden.
A MOK leszögezi: a járvány egész Európában egy új, súlyosságában a tavaszi csúcsokat messze meghaladó szakaszba lépett. A nemzetközi trendek alapján a járvány gyors súlyosbodása várható, és a hasonló helyzetű környező országok már többnyire meghozták a szakértők ajánlásait követő, szükséges intézkedéseket, hogy megóvják és megbecsüljék a frontvonalban lévő egészségügyi dolgozókat – írták.
Leszögezték: az egészségügyi ellátórendszer szerepe a járványkezelésben csupán kárenyhítő, a meghatározó a fertőzés terjedése, ennek megfékezése azonban összkormányzati felelősség.
A MOK “az egészségügyi krízis küszöbén, az orvosok és betegek érdekében” azonnali cselekvésre szólítja fel a kormányt és többek között a következő szigorítások bevezetését sürgeti:
- a tömegrendezvények engedélyezése során jóval szigorúbb és következetesebb szabályalkotást, az ilyen rendezvények megtartása esetén pedig a maszkviselés és távolságtartás jelenleginél szigorúbb szabályozását és ellenőrzését tartják szükségesnek,
- tovább korlátoznák a vendéglátó- és szórakozóhelyek nyitvatartását és vendégszámát,
- késedelmesnek tartják a védekezésre, maszkviselésre, távolságtartásra felhívó kormányzati kommunikációt és szükségesnek tartják a járványügyi szempontból leginkább veszélyeztetettek, idősek védelmét szolgáló felhívásokat és intézkedéseket, így visszaállítanák a bevásárlási idősávokat is.
Nincs napirenden
A vásárlási idősáv visszaállításának szükségességére már szeptember elején felhívta a figyelmet Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora is. A kormány és az operatív törzs részéről azóta többször is elhangzott, jelenleg ez a szigorító intézkedés nincs napirenden.
Tavasszal az emberek nagy elégedetlenséggel fogadták a kormány által a boltokban bevezetett, idősek számára kijelölt idősávot, az utóbbi hetekben viszont hatósági előírás nélkül is egyre több élelmiszerüzletben tapasztalják, hogy a veszélyeztetett korosztályhoz tartozók megfigyelik a vírusfertőzés szempontjából biztonságosabb körülményeket, és ahhoz alkalmazkodnak – legalábbis ezt állította egy korábbi nyilatkozatában Bubenkó Csaba, a Kereskedelmi Dolgozók Független Szakszervezetének elnöke.
A Nyugdíjas Parlament Országos Egyesületének elnöke szintén úgy véli, káros lenne az intézkedés újbóli bevezetése. Karácsony Mihály érveit ebből a cikkből ismerheted meg.