A hiányra a tárolás rejtelmeiben keresi a választ az Agrárszektor, különös tekintettel a hazai meglévő hűtőházak állapotára, és a bennük működő technológiai rendszerekre. Ezek feladata, hogy a frissen szüretelt terményeket minél hosszabban, jó minőségben, kevés romlási veszteséggel tudják tárolni – persze a termény biológiai és fizikai tulajdonságainak optimális körülményeinek figyelembe vételével.
Fontos a megfelelő időpont
A kutatók kimutatták, hogy a téli gyümölcsök szüretelési időpontja fajtánként és évjáratonként is jelentősen változhat, és az sem mellékes, hogy ha a szüretidő hosszúra nyúlik, a romlás esélye már 10 nap után jelentősen emelkedik. A romlás mértéke fajtánként különböző, nagyon fontos ezekre tekintettel lenni, ugyanis a hosszan tartott szüretidő károsan befolyásolja az eltarthatóságot; mert a romlás – egy bizonyos szüretidő után – ugrásszerűen nő. Ha azonban a mélypont eléréséig szüretelt alma hűtött térbe kerül, és lehűl az optimális tárolási hőfokra, és azon tartani is lehet, időben elérheti tárolhatóság határát is.
A tároló feladata a beszállított áru szakszerű fogadása (átvétel, minősítés stb.), és elhelyezése a tárolási terv és a várható élettartam szerint, azonban akadálymentes terek is kellenek hozzá annak érdekében, hogy ne emelkedjen a gyümölcs hőmérséklete, esetenként inkább csökkenjen.
Az alma azonban 0 °C és +3 °C hőmérsékleti tartományban tárolható tartósan.
Bár fajtánként változhatnak az optimális tárolási körülmények, a hűtés és a módosított légösszetétel technológiai rendszerei közösen és megfelelő színvonalon alkalmazva képesek a leghosszabb tárolási időtartamot biztosítani az alma különböző fajtáinak tárolására. Égető továbbá, hogy szüret után 8-10 órán belül megkezdjék a gyümölcs hűtését, elérve legalább a a +4 °C-os hőmérsékletet. A cikk szerint a jelenlegi tárolók legtöbbjénél, ahol termes lehűtést alkalmaznak, ez hő- és áramlástani akadályok miatt nem jöhet létre, valamint az előhűtés fontosságát is kiemelte.
Miért az Idared?
A hazai hűtőházak nagyobb része alma tárolásra készült, szerény műszaki színvonalon kialakított rendszerekkel 3–4 hét alatti lehűtést ígérve – innen az alma eladásra kerül már a következő év elején. További tárolásra az Idared alkalmas, ami egyébként +3 °C-on, 0,5 °C tűréshatáron belül is elfogadható veszteséggel tárolható. Gazdasági okok is szerepet játszanak a korai értékesítésben, azaz a kényesebb fajtákat hamarabb kitárolják, és utoljára maradhat az Idared. Mindenesetre a sikeres tárolás egyik feltétele a szüretelt és tárolásra szánt termények jó minősége, és a szüreteléshez szükséges eszközök teljes körű biztosítása, a termény minőségi szintjének fenntartásával a betakarításig – és kellenek a hozzáértő szakemberek is, amikből kevés van.