A húsvéti szokásokat is átírja a járványhelyzet; a családok szűk körben, az óvintézkedések betartásával ünnepelnek, a hagyományos locsolkodás is elmarad, legfeljebb virtuális térben történik majd.
Ezzel együtt a húsvéti időszak elképzelhetetlen a különböző finomságok nélkül. A Magyar Édességgyártók Szövetsége szerint a hazai piacon
évente körülbelül 5 milliárd forint értékben 800 tonna húsvéti édesség fogy, elsősorban csokinyúl és csokitojás.
Az elmúlt években, 2017-2018 között különösen nagy ugrás, 10%-os forgalombővülés történt. Ez elsősorban a magasabb minőségre váltásból fakadt, nem a tonnák száma gyarapodott ilyen mértékben. Ezt a növekedést visszavetette a koronavírus, és valószínűleg idén sem számíthatnak rekordeladásokra az édességgyártók, ugyanakkor kínálatból nincs hiány a boltok polcain.
Ahogy végignéztük a felhozatalt egy-két üzletben, megállapíthattuk: a legnépszerűbb márkák most is kitettek magukért, a klasszikus tejcsokoládé nyulakon és tojásokon túl étcsokis, fehércsokis, mogyorós, drazsés, de diabetikus és paleo édesség is kapható. A finomságok összetételét megvizsgálva pedig tartható az állítás, miszerint több a magasabb minőségű termék.
Kiszerelésben és árakban is igen változatos a kínálat, utóbbiakban határ a csillagos ég. Főleg ha ajándékcsomagban, esetleg plüssjátékokkal kombinálva kínálják őket – abban az esetben az 5000 forintot is elkérhetik egy-egy termékért- , de átlagban, a talán leginkább kelendő 45-50 grammos csokinyulak és tojások 300-400 forintért kaphatóak.
Ugyan a boltok polcain a klasszikus termékek érhetőek el, a járványhelyzet már olyan egyedi alkotásokat is szült, mint a vakcinákat tartó csokinyuszik, amiket egy lajosmizsei cukrász készített húsvétra, de a belgák korábban szájmaszkos csokinyulat is gyártottak.
Tudtad?
A húsvéti nyúl egyes források szerint a 16. századi Németországban vált a keresztény ünnepkör részévé, itt készítették az első kosárfészket és későbbaz első édességből készült nyulat. Néhány forrás szerint egy félreértés kapcsán került a húsvéti ünnepkor jelképei közé. Egyes német területeken ugyanis gyöngytyúkot ajándékoztak egymásnak az emberek, annak tojásaival együtt. A gyöngytyúk német neve Haselhuhn, rövidebben Hasel. A nyúl németül pedig Hase. (Via)
Trükkök és tippek a húsvéti készülődéshez
Ezzel a trükkel főzz meg egyszerre egy halom tojást – főzés nélkül.
Unikornistojást festettünk tejszínhabbal, és most megmutatjuk, hogy csináld.
Megmutatjuk, hogyan fagyaszthatod le a tojásokat!