Az áprilisi Mfor Nyugdíjas Árkosár-felmérés eredményei szerint a nyugdíjasok számára fontos termékek ára összességében 10,8 százalékkal, 3482 forinttal csökkent április elejére, így a márciusi árrésstop hatása jól látszik a változásokon. Az árkosár értéke tavaly nyár végi, ősz eleji szintre csökkent, és az Mfor Nyugdíjas Árkosár-felmérés kezdete óta ekkora mértékű áresést még nem mértek –írja az mfor.hu.
A csökkenés nem meglepő, hiszen már a március végi Privátbankár Diszkont Árkosár-felmérésből is érzékelhettük a trendet, amely szerint az ott szereplő 19 termék ára egy hónap alatt átlagosan 1,9 százalékkal csökkent. Az áresés következtében az Mfor Nyugdíjas Árkosár-index is jelentősen csökkent, de még így is 4,9 százalékkal magasabb, mint tavaly április elején, tehát a nyugdíjasok által vásárolt termékek ára ebben a húsvétiidőszakban összességében 1358 forinttal emelkedett.

Március elején még nem lehetett előre jelezni, hogy a felvetett árrésstopnak milyen hatása lesz az indexre, de ha a beszerzési árak nem emelkednek, az árkosár értéke a következő hónapokban várhatóan tovább csökkenhet. Ha az intézkedés a második félévben is érvényben marad, akár negatív érték is kialakulhat az indexben.
Az elmúlt hónapok drámai áremelkedése után most jelentős változás tapasztalható: az idősek által jellemzően vásárolt termékek között már nincs olyan, amelynek ára egy hónap alatt 10 százaléknál nagyobb mértékben emelkedett volna. Március elejéhez képest a tojás ára 6,1 százalékkal, a rizsé 3,7 százalékkal, a sertésmájasé 2,9 százalékkal, míg a száraztésztáé 1,4 százalékkal nőtt. Ezzel szemben több termék ára jelentős csökkenést mutatott: a tejföl ára 45,7 százalékkal, a margariné 34,8 százalékkal, az almalé 32,3 százalékkal, a párizsié 28,8 százalékkal, a joghurté 22,8 százalékkal, a burgonyáé 20,3 százalékkal, a liszté 19,5 százalékkal, míg a banáné 14,3 százalékkal csökkent. A jeges tea ára pedig 10,1 százalékkal lett olcsóbb.
Nagy a szórás az összevetésben
Tavaly húsvéthoz képest a tojás ára 49,2 százalékkal, a narancslété 48,7 százalékkal, a liszté 38 százalékkal, a sajté 22,1 százalékkal, a rizsé 21,9 százalékkal, az étolajé 21,2 százalékkal, a jeges tea 19,3 százalékkal, a csirkemellé 18,9 százalékkal, míg a krumplié 13,9 százalékkal drágult. Ugyanakkor egy év alatt jelentős árcsökkenés is tapasztalható: a tejföl ára 41,3 százalékkal, a joghurté 36,9 százalékkal, a párizsié 31,6 százalékkal, a margariné és az almáé egyaránt 14,9-14,9 százalékkal, a cukoré pedig 10,6 százalékkal csökkent.
Ha a nyugdíjemeléseket az árkosárindexekhez viszonyítjuk, akkor az látszik, hogy az idén januári kötelező emelés a 4,9 százalékos áremelkedéshez képest kisebb volt, hiszen az időskori ellátások csupán 3,2 százalékkal növekedtek. Az árrésstop eredményeként a nyugdíjasok vásárlóereje az emelkedett árak ellenére is javulhat. Az öt éves időtávot nézve az árak 59,8 százalékkal emelkedtek, míg a nyugdíjak 69,2 százalékkal nőttek, a tizenharmadik havi juttatás hatása nélkül azonban csak 56 százalékos emelkedést mutatnának.
Bár az árrésstop miatt csökkentek az árak, a tizenharmadik havi juttatás hosszú távon csupán annyit ért el, hogy mérsékelte az élelmiszerek áremelkedésének hatását.