Nemrég látott napvilágot az a hír, miszerint egy új technológiának köszönhetően a kutatók egy népszerű literes palackozott vízben átlagosan 240 ezer darab műanyag részecskét számoltak meg. Ez a korábbi becslések 10-100-szorosát jelenti, és olyan lehetséges egészségügyi aggályokat vet fel, aminek alaposan utána kell járni a tudósok szerint.
Szinte mindenben van műanyag
Most a Torontói Egyetem kutatói vettek mintát 16 fehérjetípusból, köztük magasan feldolgozott fehérjetermékekből és minimálisan feldolgozott friss élelmiszerekből is. A lazac és a garnéla mellett vizsgálták többi között a csirkemellet, a sertéskarajt, a bélszínt, a csirkefalatokat, valamint a növényi alapú „halrudakat”, nuggetseket, tofut és a marhahúst helyettesítő növényi alapú húspogácsát is – írja a HVG.
Az eredmény igen lesújtó:
mind a 16 fehérjetípusban volt mikroműanyag, a vizsgált minták 88 százalékában mutattak ki a szennyeződést.
A mikroműanyag ugyanolyan elterjedt volt a szárazföldi eredetű fehérjékben, mint az óceánból származó húsokban. Ráadásul az sem számít, hogy egy hús milyen mértékben van feldolgozva. A friss termékekben talált műanyag koncentrációja hasonlóan nagy, mint a szuperfeldolgozott termékekben.
Egyelőre nincs pontos kép arról, hogy milyen hatással vannak ezek a mikroműanyagok az ember egészségére, az viszont szinte biztos, hogy nem tesznek jót az emberi szervezetnek.