Colmar
A 9. században alapított, kb. fél Veszprém méretű elzászi kisváros több szempontból is ideális célpont lehet egy hosszú hétvégére. Colmart a francia településstruktúrát átalakító történelmi hatások elkerülték – magyarán nem égett porig, nem lőtték szét, nem bombázták le – így a központi része megőrizte a 17. – 18. századi városképet. Ráadásul a Lauch-folyó csatornáinak köszönhetően a város egy részét kis Velencének is hívják.
Tehát, érdemes magunkat felkészíteni festői látványvilágra, és ha ez nem lenne elég, a végére hagytuk a lényeget, Colmart tartják ugyanis az elzászi borok fővárosának.
Összegezve, Colmarban látni és innivalóban senki nem fog szűkölködni. Egy dologra érdemes azonban odafigyelni, a pünkösdhétfő a franciáknál is munkaszüneti nap, így aznap korán zár minden, vagy ki se nyit.
Hogy érdemes megközelíteni?
A kalandvágyóbbak megtehetik, hogy autóba vágják magukat és bevállalják budapesti indulással kalkulálva azt a laza 11 és fél órát, amit az odaút jelent.
Amennyiben szeretünk kényelmesebben utazni, akkor érdemes elrepülni Strasbourgba és ott lecsapatni a vasútállomásra, mivel Strasbourgból Colmarba kb. félóránként jár vonat és az utazás ideje sem sokkal több harminc percnél.
Belgrád
A magyar történeti vonatkozásokkal is szép számmal rendelkező szerb főváros valamiért mostoha szerepbe jutott a környékbeli magyar úti célok tekintetében.
Holott Belgrád az utóbbi időben, szépen, lábujjhegyen Európa egyik partiközpontjává nőtte ki magát. Tehát, ha a hosszú hétvégét inkább egy összefolyó napokból álló hatalmas buliként szeretnénk megélni és a jó italokhoz remek balkáni ételeket is kívánunk fogyasztani, akkor irány Belgrád.
Persze fel kell készülni a hagyományos délszláv lepukkantságra, de ami jó hír, hogy ezzel csomagban jár az olcsóság is.
Hogy érdemes megközelíteni?
Autóval, budapesti indulással kb. 4 óra alatt letudható, gyorsabban, mintha Sopronból mennénk Debrecenbe. Persze lehet repülni is.
Cinque Terre-túra
Az idei meglehetősen hektikus időjárási viszonyok a rendesebb túrázást ugyan valamelyest megnehezítik, viszont az észak-olaszországi Cinque Terre így is érdemel egy esélyt.
Ugyanis itt a dolog mozgás része, ha úgy akarjuk, akár hat óra alatt is lezavarható, mivel csak egy 11 kilométeres távról van szó, viszont látnivalót bőven tartogat számunkra ez az öt halászfaluból álló nemzeti park.
Persze akkor is remek választás ez a terület, ha túrázni annyira nem akarunk, inkább egy klasszikus mediterrán környezetben elkövetett több napos semmit csinálásra vágyunk.
Azonban, ha mégis kimozdulnánk, érdemes tájékozódni arról, hogy épp mely túravonalak látogathatók, mert a mediterrán népekre jellemző kaotikus kiszámíthatatlanság itt is játszik. Ami viszont jó dolog, hogy az öt települést vonattal, autóbusszal, vagy vízibusszal is könnyedén be lehet járni.
Hogy érdemes megközelíteni?
Ez már trükkösebb lesz sajnos, Budapestről indulva autóval kb. 10 és fél óra, míg az ember Levantóba, vagy La Speziába ér, ahol az autót le kell tenni, mivel a nemzeti park területére nem fogják úgy beengedni, viszont a helyi tömegközlekedés már remekül működik.
Nyilván ebből következik, hogy nem érdemes az autót púposra pakolni, mivel egyszer biztosan ki kell szedni belőle mindent, mielőtt megérkeznénk.
Létezik opcióként a vonat is (Budapest-Velence-Bologna-Párma-La Spezia) bár azt annyira nem javasoljuk, mivel kb. két teljes nap akkor utazással telik a hosszú hétvégéből, ami annyira nem jó arány és akkor még nem beszéltünk az átszállásokról.
San Sebastian
A feketeöves haspókok számára a legjobb ötlet, ha a baszkföldi San Sebastianban töltik a pünkösdöt.
Ha egyebet sem csinálunk, mint szétpincsózzuk a szánkat (a pintxos a baszkok megfejtése a tapasra), már megérte.
Azonban ha tényleg kíváncsiak vagyunk Európa egyik kulináris fővárosára és a pénztárcánk is bírja, akkor a rusztikus ízek mellett érdemes benézni a város Michelin csillagos éttermeibe, hiszen az egy négyzetméterre eső Michelin csillagok számát tekintve ez a város a második a világon.
Amennyiben megszomjaznánk a nagy evészetben, érdemes adni egy esélyt a Txakoli (csakoli) néven futó, enyhén gyöngyöző, ultraszáraz baszk fehérbornak, vagy akár benézhetünk egy klasszikus cider házba is, hiszen ez a régió a cider termelés egyik központja is.
Hogy érdemes megközelíteni?
Ide már nem javasoljuk az autót, mert csak az oda út is nettó húsz órás vezetést jelent, a legegyszerűbb, ha elrepülünk Barcelonába és onnan fogunk egy közvetlen vonatot San Sebastianba.
Marrákes
Ha teljes kulturális váltásra törekszünk, és viszonylagos biztonságban, szívesen megismernénk a klasszikus keleti kultúrát, akkor egyértelműen Marrákesbe kell ahhoz menni. Az időzítés is remek, hiszen addigra épp véget ér a Ramadán, így a helyiek idegesítése nélkül tudunk nyugodtan napközben is enni-inni az utcákon.
A marokkói turizmus központjaként is ismert városban az ember mindent megtalál, amire csak szüksége van, lehet üvöltözve alkudozni a bazárokban, ámuldozni a muszlim építészet csodáin, bárokban iszogatni, végig enni a helyi streetfoodokat, stb.
Bár ez utóbbi esetében érdemes óvatosnak lenni, van, hogy az ottani ételeket, már ha nem étteremben, hanem az utcán vesszük őket, nem feltétlenül az európai gyomornak találták ki, így a baj megelőzése végett érdemes egy ilyen próbálkozás után betérni a legközelebbi bárba és biztos, ami biztos alapon lehúzni egy kupica erősebb valamit.
Hogy érdemes megközelíteni?
Csak repülővel.
*A feltüntetett árak nem minősülnek ajánlatnak, a részletekről érdeklődjön a megadott linken.