A kánikulában a 25-27 fokos napi középhőmérséklet alaposan megviseli a szervezetet. A Pénzcentrum összeállított egy listát tippekkel és trükkökkel, amiknek a segítségével lehűthetjük az otthonunkat légkondi nélkül.
Árnyékolás mindenek felett
Szerencsés helyzetben vannak azok, akiknek megfelelően karbantartott nyílászáróval ellátott ablakaik vannak, hiszen ez alapvető fontosságú abban, hogy kint tartsuk a hőt. Csakúgy, mint a redőnyök, a reluxák, a beltéri árnyékolók, amik egyrészt megakadályozzák, hogy felmelegedjen a lakás, másrészt a hűtési költségeket is csökkentik. Azoknak sem kell azonban kétségbe esni, akik nem rendelkeznek megfelelő árnyékolástechnikával az otthonukban.
Jó ötlet lehet a hőség csökkentésére, hogy azoknak a szobáknak az ajtaját, amiket nem használunk, folyamatosan zárva tartunk.
Így ugyanis csak azokon a területeken áramlik majd a hűsebb levegő, amiket használunk. Emellett természetesen éjszaka érdemes alaposan kiszellőztetni, hiszen – bár tény, hogy éjjel sem hűl le jelentősen a levegő – a nappali hőmérséklethez képest érezhetően hűvösebb levegő áramlik a lakásba.
Hűsítő ágynemű és növények
A kánikulában érdemes az ágyneműt is lecserélni vékonyabb, légáteresztő darabra, sőt akár beszerezhetünk hűsítő párnákat, hűsítő törölközőket is. Ezen felül – ha tehetjük – feküdjünk alacsonyabb helyre, hiszen a meleg levegő felfelé száll.
Kevesen tudják, de az izzók lecserelése is segíthet a kellemesebb hőmérséklet elérésében,
hiszen a hagyományos izzók energiája 90 százalékban hőként szabadul fel. Hasonlóan segítik a hűtést és az árnyékolást a növények is, amikkel csökkenthetjük a beáramló hőt.
A ventilátor is jó megoldás lehet, bár sokak szerint ez bizonyos esetekben csak a meleg levegőt kavarja fel a szobában. Épp ezért, ha tehetjük tegyünk elé egy vödörnyi jeget, így biztosan kellemesebb levegőt varázsolhatunk az otthonunkba. Jégakkut akár az ágyunkba is tehetünk, hogy ezzel is hűtsük a saját testünk hőmérsékletét, amire a gyakran emlegetett esti, hűvös zuhany is jó megoldás lehet.