Ha azt szeretnéd, hogy fabútoraid sokáig a legjobb formájukat mutassák, akkor érdemes odafigyelned, melyiket hogyan ápolod. Nem olyan nagy ördöngösség, csak egyszer kell megjegyezni, hogy melyik felület mit szeret, és rögtön ura leszel a helyzetnek.
Natúr fa: növényi olaj
Mint az eletszepitok.hu is írja, az olaj mélyen beszívódik az anyagba, impregnál, gátolja a nedvesség felszívódását. De viaszkezelés előtt is jó alapozó, tartós, kopásálló bevonatot képez. Ezért a natúr fa ápolásához növényi olajokat, gyantát, viaszt, kovasavat, szilikátokat, facukrot, lignint, cellulózt tartalmazó természetes felületkezelő termékeket szerezz be.
Lakkozott és festett fa: nedves, száraz, majd ápoló
A lakkozott és festett felületű fabútoraidat először porold le, majd nedves, azután pedig száraz ronggyal töröld át. A száraz ronggyal való áttörlés azért fontos, mert ha nem így teszel, akkor a felület foltos lesz.
Ha ezzel megvagy, akkor fújj rá bármilyen univerzális, vagy kifejezetten lakkozott fára való ápolószert, és azzal is töröld át.
Viaszolás
Időnként nem árt, ha a fabútorokat viaszolással is kezeled, ettől ugyanis visszakapják régi színüket. Rengetegféle bútorviaszt lehet kapni, átlátszót és színeset egyaránt.
Kezdetnek óvatosságból a színtelent ajánljuk, de ha találsz olyan színűt, amit egyértelműen a bútorodhoz passzolónak vélsz, akkor megpróbálkozhatsz azzal is (először azért próbáld ki egy kevésbé látható pontján).
Pamutronggyal vagy szivaccsal, körkörös mozdulatokkal, jól eldolgozva vidd fel a bútorra. A tárgyak visszapakolása és a használat előtt mindenképp várd meg, hogy a felület teljesen megszáradjon. A tej-és krétafestékkel lekent bútorok esetén jó választás a méhviasz, a tölgy- és mahagónifából készült bútoroknak pedig a sörrel átitatott törlőkendő is szép fényt ad!
Viaszos vagy olajos fabútorok
Na, ők kényesebbek. Csakis semleges viaszalapú ápolószerrel vagy speciális olajosfelület-ápolóval közelíts feléjük, és ezekkel is mindenképp tégy először próbát egy kevésbé látható ponton. Ha a bútor túl rég volt viaszolva, akkor szükség lehet a régi rétegek eltávolítására – ehhez már szakember segítségét kérd, hacsak nem vagy magad is hozzáértő.
Fafurnér
Miután nedves kendővel portalanítottad, majd szárazra törölted a furnérlemezt, érdemes egy 200 ml-nyi olívaolaj és 20 ml citromlé összekeverésével készült koktéllal bekenegetned.
Csöpögtess belőle egy vattakorongra, majd körkörös mozdulatokkal oszlasd el a furnéron. A keveréket üvegpalackba zárva több hétig is tárolhatod, csak alaposan rázd fel, mielőtt újra használnod.
De mindenekelőtt: olvass és kérdezz!
Mindenféle faápoló flakonján pontosan feltüntetik, hogy milyen felületre való, ezért akció előtt olvass! Ha pedig még ezután sem vagy biztos a dolgodban, inkább kérj szakértői segítséget – pláne, ha kényesebb bútoraid vannak, vagy nem tudod biztosan, hogy mivel kenték le őket.