Semmi sem adja meg jobban az otthoni moziélményt, mint amikor egy 250 cm-es átlójú téglalapon megy a film előttünk. Ehhez pedig kell egy projektor, mert ekkora tévét venni azért túlzás volna, meg hogy nézne már ki.
De mégis milyet vegyünk? Nyilván, ha keményen rajta vagyunk a házi mozis életérzésen, akkor van ehhez egy külön szobánk, amit erre akarunk majd használni. Így, innentől kezdve a helyigény nem lehet nagyon szempont, inkább a projektor ára lesz a komolyabb visszafogó erő.
A piacot a projektorok terén a Sony és a JVC vezeti, ám nem feltétlenül van mindenkinek, aki házi mozira vágyik, olyan egymillió körüli felesleges pengő magyar forintja projektorra, úgyhogy érdemesebb valami olcsóbb megoldást keresni.
És itt jön a képbe az Epson.
Mit kell tudni az Epson projektorokról általában?
Ugyan annyira nem kell bemutatni az Epsont, hiszen a márkanevet szinte mindenki ismeri, ha máshonnan nem, az irodai nyomtatókról. Nos, ők gyártanak projektorokat is, ráadásul elég széles skálán az épp hogy tudja a Full HD-t kategóriától kezdve a 4k-s szörnyekig bezárólag. Ami azonban minden egyes Epson projektorban megvan, az az úgynevezett 3LCD technológia, ami azt jelenti, hogy három darab LCD panelt használ a projektor a kép kivetítésére.
Ez azért lényeges, mert a konkurenciaként futó Optoma és BenQ készülékek DLP panelekkel dolgoznak és míg az LCD-hez semmi szükség rá, a DLP paneleknél nagyon is elfér egy jó színkerék, amit aztán tekergethetünk ide-oda, de igazán természetes színű képet ritkán kapunk vele.
Persze az igazsághoz az is hozzátartozik, hogy az LCD paneles projektorok lassabbak és valamivel kevésbé éles képet adnak, mint a DLP-s kollégáik, szóval ez innentől kezdve ízlés kérdése, hogy éles kép, gyors reakcióidő, de fura színek, vagy remek színek, kevésbé pengeéles kép és lassabb reakcióidő. Természetesen harmadik opcióként ott van a millió környéki Sony projektor, amivel nem lesznek ilyen gondok, de ezért is kerül ennyibe.
Érdemes-e megvenni az Epson projektorjait?
Ha a cél egy házi mozi felépítése, de nincsenek rá millióid, akkor mindenképp érdemes futni vele egy kört. Még a Full HD-s projektor is remekül tud teljesíteni otthoni környezetben, sőt, viszonylag olcsón lehet megszerezni az olyan gépeket is, amik remekül alkalmazkodnak egy alapvetően világos, fehér falakkal rendelkező, hangulat-világított szobához.
Epson EH-TW650 Full HD 1080p Wi-Fi Gaming and Home Cinema Projector with 47% off for £319 @https://amzn.to/2sq9zgP #DealoftheDaypic.twitter.com/c3nqBZ9Svp
— Online Dealz (@TeQDealz) June 4, 2018
Az előkelőbb árú készülékek meg persze tudnak ezek mellett még egy csomó extrát, mint amilyen a 4k és HDR támogatás, képkocka interpoláció és a jobb kontraszt arányok eléréséhez szükséges mindenféle technológiák. Sőt, a drágább projektorok állítható lencsékkel és memóriával is rendelkeznek, ami azt jelenti, hogy a beállításainkat el is menthetjük bennük.
A teljesítményükre nem nagyon lehet panasz, az anyagminősége is remek, a drágább cuccokban még motorizált lencsevédők is vannak, sőt, olyan is akad közöttük, amit vezetékek nélkül is használhatunk, így nem kell körbekábeleznünk HDMI zsinórokkal a szobát a mozizáshoz.
Mennyibe kerülnek?
A belépő modellnek minősülő Epson EH-TW650-es projektort már olyan 180-200 ezer forintért megvehetjük, ami még nem annyira a fogszívós kategória, de persze nem is filléres kiadás, dehát manapság mi az? A legolcsóbb 4K HDR készülék az EH-TW7000, ezt olyan 370 ezer forint környéki összegért vágják hozzánk, de ha szépen kérjük, lehet, hogy csak óvatosan átnyújtják.