Telefonvásárlásnál mindenkinek mások a preferenciái: egyesek bármennyit képesek kifizetni a legújabb modellekért, míg mások a készülék pozitív, előnyös tulajdonságai alapján döntenek. Megint mások inkább régebbi, használt telefont néznek, ezzel ugyanis sok pénzt takaríthatnak meg, de mégis jó hardver kerül a kezükbe. További előnye a használt készülék vásárlásának, hogy az eszköz legalább nem a hulladéklerakóban végzi. Van azonban néhány kulcsfontosságú szempont, ha pénzhez mérten a legjobb telefont szeretnénk, és nem akarunk kellemetlenséget, miután megvettük.
Szükséges szolgáltatások
Először át kell gondolni, mit várunk a telefontól: ez ad egy alapot annak, milyen készülékek között keresgéljünk. Ha csak a üzenetezgetéshez és zenehallgatáshoz kell, akkor nincs szükség egy brutális teljesítményűre. Ha azonban rendszeres fényképezéshez is használni szeretnénk, akkor érdemes egy kicsit többet költeni. Meg kell találni az egyensúlyt a szükséges teljesítmény és az ár között, amit hajlandóak vagyunk kiadni érte.
Megbízható forrás
Nem minden telefonértékesítő nézi elsősorban az ügyfél érdekeit, ezért fontos, hogy ügyesen vásároljunk. Vannak olyan helyek, amiknél ott villog a vörös zászló, hogy menekülj. Érdemes olyan megbízható cégekhez fordulni, amelyek régi telefonokat vásárolnak, felújítják és eladják. Ezek általában világosan leírják a telefonok állapotát, mindegyik gyári alaphelyzetben várja az új használót, akik vásárláskor általában 12 hónapos garanciát kapnak. Az árak talán magasabbak, de a garancia megnyugtató.
Ellenőrizzük a részleteket
Bárhonnan rendelünk, az összes dokumentumot és részletet érdemes elolvasni – igen, a bosszantó apró betűst is. Lehet, hogy a „nem működőképes” vagy az „akkumulátor hibás” kifejezéseket szándékosan elrejtik, hogy becsapják az embereket. Érdemes az eredeti töltőkábelre, a csomagolásra is odafigyelni, illetve arra, hogy milyen sérüléseket és karcolásokat várhatunk.
A túlzottan alacsony ár bármennyire is csábító, már egy vészvillogó.
Elérhető frissítések
Ne vásároljunk olyan telefont, amely már nem kap biztonsági frissítéseket a gyártójától. A nem támogatott telefonok ugyanis könnyen “sebezhetők”, így a használók áldozatául eshetnek a rosszakaróknak, hackereknek. A bankinformációk, a gyerekek aranyos képei, a szexi szelfik, amelyeket partnernek küldtek elérhetők és ellophatók – írja a Cnet.
Az elavult szoftverek a telefont a működőképes hardver ellenére is sebezhetővé teszik!
A legjobb megoldás az, ha aránylag friss, maximum 1-2 éve debütált telefonok között keresgélünk, ezek valószínűleg továbbra is kapnak biztonsági frissítéseket. Egyébként az interneten kutakodva sok információt megtalálhatunk, ne féljünk utánanézni a kiszemelt készülék típusának és az arról szóló véleményeknek. Amikor megkapjuk, győződjünk meg arról, hogy valóban gyári alaphelyzetben van-e, és ellenőrizzük az elérhető szoftverfrissítéseket.