Minden november negyedik csütörtökén, idén november 25-én tartják az Egyesült Államok egyik legnagyobb ünnepét, a hálaadást. Idén azonban nagyon más lesz, mint eddig, ugyanis a hagyományos menü majdnem minden hozzávalójának ára rekordmagasságban van az utóbbi időben, így az idei ünnep a valaha látott legdrágább lehet az USA-ban – írja az ATV. Az édesburgonyáért például a beszállítóknak ebben az évben csaknem kétszer annyit kell fizetniük, mint korábban, és rendesen megdrágult a pulyka sütéséhez szükséges alufóliától kezdve a vacsora utáni kávéig minden. Sok nagyobb üzletlánc, mint például a Nestlé is már figyelmeztette a vásárlókat, hogy készüljenek fel a nagyobb kiadásokra.
A tavalyi a hálaadásnapi menü elkészítése 10 személyre 2010 óta a legkevesebbe került, ezt azzal magyarázzák, hogy a járvány miatt kisebb összejövetelek voltak, kevesebb nagy ünnepséget szerveztek, és az alacsony pulykaárakkal igyekeztek megtartani a vásárlókat – ehhez képest idén a pulykáért is rekordösszeget kell majd fizetni. A problémához nagyban hozzájárulnak az ellátási akadályok, a magas szállítási költség, a munkaerőhiány, a kereskedelmi korlátozások a rossz időjárás és – természetesen – az infláció. Ezek következtében a szeptemberi adatok 4,6 százalékkal magasabb élelmiszerárakat mutattak, mint tavaly ilyenkor.
A hústermékek, a baromfi, a pulyka, a hal- és tojásárak még ennél is nagyobb, 10,5 százalékos dráguláson estek át mindössze egyetlen év alatt.
Drága kukorica, drága pulyka
A pulyka ára a kukorica drágulásával hozható összefüggésbe: az állatok alapvető tápláléka az ország egyes területein 2020 júliusához képest idén nyáron több mint kétszer annyiba került, ezzel a fagyasztott pulyka fontból és dollárcentből átszámolva nagyjából 80 forinttal kerül többe kilogrammonként. A húshoz passzoló kaliforniai pinot noir előállítása is extrém magas, 25 százalékos drágulást mutat, ami a szükséges energia, a beszállítási késések, a munkaerő hiányával és a Kínából érkező, borosüvegeket szállító hajófuvarok áremelésével magyarázható. Katheryn Russ egyetemi közgazdaságtan-professzor aláhúzta: korábban az indulás-célba érés Kínából az USA-ba átlagosan 40 napot vett igénybe, ez most szeptemberben már 73 napra emelkedett, az ára pedig megháromszorozódott.
A kedvezőtlen időjárás is hatott a hozzávalók árára. Egy késő tavaszi aszály miatt közép-nyugaton a cukorrépa termés még rosszabb lett idén az amúgy is átlagon alulinak számító 2019-es évhez képest. A cukornádat sem kímélte az idő: az Ida hurrikán a déli ültetvényeket rombolta le, a szőlő, diófélék és citrusok pedig Kaliforniában szenvedték meg a vízhiányt. Brazíliában júliusban még fagy is sújtotta a termést, sokkal kevesebb kávét és magasabb árakat eredményezve. Összességében vagy nem lehet kapni, vagy túl drága minden, ami kell. Még a legalapvetőbb felszerelések, ládák, tárolók ára is nagyot emelkedett. Bár az üzletekben úgy gondolják, egyes alapanyagokból hiány alakulhat ki az ünnep előtt, a már említett Katheryn Russ szerint nincs ok olyan pánikvásárlásra, amely például a pandémia kitörésekor uralkodott el a lakosságon.