A gyümölcsszezon alatt a gyümölcslevek előállítása egyszerűbb, ezért az áruk is csökkenhetne, gondolnánk. Ez azonban távol áll a valóságtól: a gyümölcslevek ára folyamatosan, még a nyári időszakban is növekedett. A Pénzcentrum utánajárt az okoknak.
Folyamatosan drágultak a gyümölcslevek
Az Agrárszektor főszerkesztője, Braunmüller Lajos szerint a drágulás mögött számos tényező áll, amelyek közül a legfontosabbak a gyártási költségek emelkedése és a kereskedelmet sújtó különadók: “Minden gyümölcslé nagymértékben drágult az elmúlt 2-3 évben, az áremelkedés üteme az utóbbi hónapokban ugyan lassult, de nem állt meg. Ez a drágulás az elmúlt egy évben meghaladta a 9,5 százalékot.” – mondta a Pénzcentrumnak.
A drágulás hátterében összetett okok állnak, az alapanyag ára is emelkedett, de ennél fontosabb, hogy a gyártási költségek emelkedése, valamint a kereskedelmet sújtó különadók szintén a drágulás irányába mutatnak.
“A legnagyobb tényező ezen belül a feldolgozók költségeinek emelkedése. Az utóbbi években a gyártók energia- és munkabér-költsége sokat nőtt, és tavaly nyár óta a feldolgozóknak számolniuk kell a csomagolóanyagok után fizetendő EPR-költséggel is. Ez a korábbi termékdíjakhoz képest – csomagolóanyagoktól függően – négyszeres-hatszoros, esetenként ennél is nagyobb drágulást jelent. Ezek a költségemelkedések természetesen beépülnek a gyártók átadási áraiba is.”
A számok is igazolják a drágulást: a Központi Statisztikai Hivatal adatai alapján a dobozos narancslé ára jelentősen nőtt az elmúlt évben:
2024 júniusában már átlagosan 904 forintba került literenként, az egy évvel korábbi 758 forintos árhoz képest.
Világszerte ez a trend
A gyümölcslevek drágulása azonban nemcsak Magyarországra jellemző. Mészáros Dezső, a Sió-Eckes Kft. igazgatója szerint a globális narancstermelés jelentős visszaesést mutat, különösen az amerikai kontinensen, ahol a világ narancslé-termelésének legnagyobb része történik. A 2020 óta folyamatosan csökkenő termés mellett az extrém időjárás és egy bakteriális fertőzés is hozzájárult a terméscsökkenéshez, ami az árak további emelkedését okozza.
Jelentős alapanyag beszerzési kihívásokkal küzd a szektor, hiszen az egyre csökkenő termőterületek kiszámíthatatlanságot és áremelkedést okoznak a gyümölcspiacon
– nyilatkozta Mészáros a Pénzcentrumnak. “Ezt támasztja alá, hogy az őszibarack esetében például kétszer, a kajszi esetében pedig háromszor olyan magas árakat láthatunk most, mint négy-öt évvel ezelőtt, annak ellenére, hogy a 2024-es szezonban kiemelkedően jó volt ezen gyümölcsök terméshozama, de a termőterületek sajnos jelentősen lecsökkentek az elmúlt években.”
A gyümölcslépiac jövője sem kecsegtet pozitív kilátásokkal. “Rövid-és középtávon nem számíthatunk javulásra, hiszen a citruszöldülés már átlagosan az ültetvények 40%-át érinti, sőt bizonyos területeken akár a 80%-ot is eléri a fertőzés mértéke. A fák újratelepítése után pedig négy-öt év szükséges, amíg ismét termőre fordulnak az érintett területek” – tette hozzá Mészáros.