A legfrissebb statisztikai adatok szerint, miközben az élelmiszerárak éves szinten átlagosan 7,9 százalékkal nőttek, ezen belül a friss gyümölcsöké 46 százalékkal drágult, ami minden korábbi időszaknál meredekebb emelkedésnek számít – írja a Népszava.
A termelők azt állítják, nem ők a felelősek azért, hogy a körte kilójáért 880, az almáért, őszibarackért 600-800, a csemegeszőlőért 500 forintot is elkérnek a kereskedelemben, miközben banánt akciósan már akár 300-ért is lehet venni.
A kereskedők szintén hárítanak: ők is magas áron kapják a felvásárlóktól, igaz a különadót szétterítik az áruházláncok, de ez arányait tekintve sokkal kisebb, mint a beszerzési ár drasztikus megugrása.
A Népszava szerint a drágulához kétségkívül köze van az idei mostoha időjárásnak, de nem lehet mindenért az égieket okolni. Mint Vári Attila. a Mezőgazdasági Szövetkezők és Termelők Országos Szövetségének (MOSZ) szaktanácsadója a lapnak elmondta, az áremelkedésben szerepet játszott például a vendégmunkások elmaradása, s ezáltal a hazai munkaerő drágulása, de növelték a költségeket a növényvédőszerek, a műtrágyák, a különféle importanyagok, a gyenge forint miatt nagyjából 30-40 százalékkos drágulása is. Vári Attila szerint szintén erősítette a negatív tendenciát a korszerű ültetvények hiánya.
Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára szerint a kereskedelemben a gyümölcsárakat elsősorban az átadási árak emelték. Mivel a termelők az időjárás miatt kevesebb termést szüretelhettek, ez a kereslet-kínálat szabályai szerint, drágulást okozott.