Világszerte égető probléma a munkaerőhiány, ám leginkább a vendéglátósok szenvedik meg a felmondási hullámot és az elmaradozó jelentkezőket. A cégek jobb híján más megoldásokhoz fordulnak: kétségbeesett keresgélés helyett sokan robotokra cserélik a távozó munkaerőt. Előrejelzések szerint a globális élelmiszertechnológiai piac 2027-re eléri a 342 milliárd dollárt – írja a Napi.hu.
Az egyik leggyorsabban digitalizálódó terület a gyorséttermek, ahol az elmúlt időszak felmondási hulláma csak még jobban beindította a robotizációt.
Magyarországon – a Randstad felmérése szerint – 60 százalékon áll azok aránya, akik valami mást csinálnának, mint eddig, 12 százalék pedig jelenlegi munkaadójával is elégedetlen. Lehetne ragozni a statisztikákat, annyi azonban biztos: a vendéglátás ágazatot sújtotta a legjobban a járvány, 40-50 ezer dolgozó hiányzik a magyar éttermekből. Nemzetközi szinten is az éttermi és turisztikai szektor küzd a legnagyobb munkaerőhiánnyal. Az amerikai McDonald’s az év elején 50 dollárt ajánlott fel az álláskeresőknek csak azért, hogy megjelenjenek egy interjún.
Az emelkedő bérek és a munkaerőhiány együttesen arra ösztönzik a vállalatokat, hogy a gépek felé forduljanak: Chicagóban 10 McDonald’s-nál már mesterséges intelligenciával működő szoftverrel veszik fel a drive-through rendeléseket. Ez még csak a belépő szint, a Miso Robotics ugyanis egy hamburgersütő gépet is bemutatott, amit az amerikai White Castle hamburgerlánc a tavalyi sikeres kísérlet után további 10 helyszínen tervezi bevezetni. Ezzel párhuzamosan a KFC és a Hyundai Robotics csirkesütő robotokat fejleszt.
A kiszállítást is robotizálják
A Grubhub például az autonóm járműveket fejlesztő orosz Yandex-szel összefogásban ételkiszállító robotokat vezetett be az amerikai egyetemi kampuszokon – szám szerint jelenleg 50-et, ám hamarosan megduplázzák az állományt, és tovább terjeszkednek. Persze más cégek is az autonóm autók technológiájához fordultak – köztük a Chick-fil-A, a Domino’s, és valószínűleg mások is követik őket.
Magyarországon egyelőre a rendelésfelvételnél alkalmaznak gépi terminálokat, így nem egy embernek kell rögzítenie a menüket, valamint fizetni is egyből lehet.