Az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) adatbázisa alapján 23 091 törzskönyvezett gyógyszerkészítmény van, aminek az 5,7 százaléka a hiánylistán szereplő 1323 tétel. Tavaly júniusban még 1483 termék szerepelt az adatbázisban, idén januárban már 1367 termék, a csökkenő tendencia folytatódott – írja a Pénzcentrum. Persze vannak olyanok, amik más miatt kerültek a listára.
Egy időben például több patikában kifogyott a készlet a 28 szemes Aspirin Protectből, mert a vérrögképződéstől tartva óriásira nőtt a kereslet a beoltott páciensek részéről, de más kiszerelésben elérhető volt. Más gyógyszerekre akadt helyettesítő termék – a nehézség ott kezdődik, ha egy olyan szer válik hiánycikké, amelyet nem lehet helyettesíteni. Az is fontos kérdés, hogy mi az alkalmazási területe a hiánycikké vált gyógyszernek, fenyeget-e közvetlen életveszély, vagy sem, ha nem kapják meg a betegek
Jelenleg az 1323 termékhiányból 279 olyan gyógyszerkészítmény van a listában, amely március 11-e, a veszélyhelyzet kihirdetése óta hiánycikk, vagy ezután válik előre láthatóan azzá, mint az ACC LONG 600 mg pezsgőtabletta.
Nyugtatók, forró italporok, c-vitamin készítmények, pezsgőtabletták, allergiagyógyszerek (pl. Claritine 10 mg), fogamzásgátlók, fájdalomcsillapítók, konkrétabban az Allergodil orrspray, az Aspirin Protect (100 mg) tabletta, a Cataflam Dolo és Voltaren Dolo (25 mg) tabletták, a Claritine (10 mg) tabletta, Fluimucil szirup, vagy éppen a Penicillin injekció vált hiánytermékké. Hatóanyag vagy más alapanyag ellátási probléma miatt jelenleg 42 termék hiánycikk, a megnövekedett igény miatt pedig 30 gyógyszer nem kapható. 36 készítmény esetén szállítási vagy raktározási gondok okozzák a hiányt, gyártási gond pedig 298 esetben áll fenn. Vannak olyan készítmények is, amelyek “adminisztratív okokból” kifolyólag nem kaphatók, a legtöbb esetben viszont piaci megfontolások játszanak szerepet.
Akinek olyan készítményt ír fel az orvos, ami hiánycikk, több forgatókönyvet is követhet: ha még van az adott gyógyszerből és csak rövid ideig tart a hiány, várjon. Ha van hivatalos helyettesítője, és az orvos nem tiltotta annak alkalmazását, akkor a beteg kérésére a gyógyszerész a készleten lévő helyettesítő készítményt kiadhatja a felírt termék helyett. Ha nincs helyettesítő, akkor kezelőorvos segítségére lehet szükség.
Megrohamozták a gyógyszertárakat
A természeti katasztrófák, a gyártás globalizálódása is nagyban rásegít a hiányok kialakulására, ahogy a felhalmozás is problémákat tud okozni. Tavaly márciusban például négyszer annyi gyógyszert vettek a lakosok a normál forgalomhoz képest, a második és harmadik hullám alatt már kezelhetőbb volt a helyzet. Hogy mi jön, az kiszámíthatatlan, nem tudni, mikor és miért rohamozzák meg újra nagy számban a gyógyszertárakat – az elmúlt másfél évben maszkokért, Allergodil orrspray-ért, bodorrózsa kivonatért, Aspirinért volt nagy roham. Másik oldalról a felhalmozás sok el nem használt, lejárt gyógyszert eredményez, ami nemcsak pénzkidobás, hanem a gyógyszerellátást is nehezíti, ráadásul rengeteg gyógyszerszemét is keletkezik ezáltal.